mObywatel z ogromną zmianą. Minister podał termin
mObywatel to rządowa aplikacja, w której zebrane zostały elektroniczne wersje najważniejszych dokumentów. Projekt został uruchomiony w 2017 roku - jak zapowiada rząd, już wkrótce rozbudowana ma zostać jego funkcjonalność. Kiedy pojawi się mObywatel 2.0? Sekretarz stanu w KPRM przedstawia pierwsze plany.
28.03.2023 11:58
Na początku marca 2023 roku Sejm przyjął ustawę, zrównującą dokumenty elektroniczne dostępne w aplikacji mObywatel z tradycyjnymi dokumentami. Pod koniec miesiąca Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zapowiedział natomiast termin wprowadzenia nowej wersji aplikacji - mObywatel 2.0 ma być dostępny na przełomie czerwca i lipca.
mObywatel z nowymi funkcjami
Janusz Cieszyński był 27 marca gościem programu "Wydarzenia24". Jak zapowiedział, "nasza wizja mObywatela jest taka, żeby przestał to być tylko portfel dokumentów, ale żeby to się stało aplikacją transakcyjną, czyli taką, w której możemy od A do Z załatwić naszą sprawę, tak jak np. w systemie e-Pit jesteśmy w stanie, wchodząc na stronę, dosłownie kilkoma kliknięciami złożyć zeznanie podatkowe, tak samo chcemy, żeby równie wygodnie załatwiało się sprawy przy pomocy aplikacji".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aplikacja mObywatel 2.0 ma zostać wyposażona w szereg nowych usług oraz nowe funkcje. Za jej pośrednictwem ma być możliwe odebranie tymczasowego prawa jazdy "0,3 sekundy, czyli tyle, co mrugnięcie okiem, ma trwać wystawienie elektronicznego prawa jazdy. Te 0,3 sekundy to czas liczony od wpisania do systemu informacji o zdanym egzaminie".
Dodatkowo w aplikacji mają znaleźć się nowe dokumenty, takie, jak prawo do wykonywania zawodu w zawodach medycznych, e-Pełnomocnictwa czy e-Płatności. Użytkownicy będą mogli również zezwolić na otrzymywanie powiadomień, np. w przypadku zwrotu podatku czy decyzji o przyjęciu dziecka do placówki przedszkolnej.
mObywatel 2.0. "Musimy podążać za trendami"
Nowa odsłona rządowej aplikacji mObywatel, ma również uzyskać nową szatę graficzną. "Ona ma wyglądać tak, jak wyglądają aplikacje bankowe, jak inne aplikacje, które możemy znaleźć na naszych telefonach, dlatego, że jeśli popatrzymy sobie na to, jak dzisiaj wygląda mObywatel, to widzimy, że to już nie jest współczesny styl" - podkreślił Cieszyński, wskazując na potrzebę dopasowania aplikacji do jakości rynku prywatnego.
Według rządowych danych, dotychczas odnotowano 9,5 mln pobrań aplikacji mObywatel. Ta dostępna jest zarówno w wersji na urządzenia mobilne, jak również w formie portalu internetowego.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.