PIT za 2022 r. Kiedy fiskus prześle zwrot podatku?

W środę 15 lutego rozpoczął się okres składania deklaracji podatkowych za 2022 rok. Osoby, które w 2022 roku nadpłaciły zaliczki na podatek, mogą spodziewać się ich częściowego zwrotu. Kiedy Urząd Skarbowy wyrówna różnicę? Jednym z czynników określających termin zwrotu podatku jest sposób złożenia dokumentów.

Zwrot podatku. Kto otrzyma pieniądze wcześniej?
Zwrot podatku. Kto otrzyma pieniądze wcześniej?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

16.02.2023 | aktual.: 16.02.2023 16:47

W 2023 roku okres składania deklaracji podatkowych trwa od 15 lutego do 2 maja. Podatnicy będą mogli przekazać dokumenty za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego oraz tradycyjnie - składając papierową deklarację osobiście lub przesyłając ją pocztą.

Nadpłata podatku a niedopłata. PIT 2022

Osoby składające deklaracje PIT mogą spotkać się z sytuacją, gdy kwota pobrana przez urząd na zaliczki podatku dochodowego jest niższa lub wyższa, niż powinna. W tym przypadku zobowiązanie powinno zostać wyrównane. W przypadku nadwyżki, różnica jest zwracana podatnikowi. Osoby, które po rozliczeniu zeznania zauważyły niedopłatę, powinny natomiast przekazać wskazaną w dokumentach kwotę na konto Urzędu Skarbowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nadpłata podatku jest dokonywana przez Urząd Skarbowy na rachunek bankowy wskazany przez podatnika lub - w przypadku, gdy dane te nie zostały udostępnione fiskusowi - w kasie urzędu lub za pomocą przekazu pocztowego. Warto mieć na uwadze, że osoby, które chcą odebrać zwrot podatku na poczcie, zostaną obciążone kosztami manipulacyjnymi.

Niedopłata powinna zostać zaś wyrównana przez podatnika najpóźniej do końca okresu rozliczeń podatkowych (czyli 2 maja 2023). Pieniądze można przekazać za pośrednictwem kasy Urzędu Skarbowego/podmiotu obsługującego tę instytucję lub na poczcie - na podstawie zlecenia przelewu lub bezgotówkowo.

Zwrot podatku 2023. Kiedy pieniądze wpłyną na konto?

Termin zwrotu nadpłaty jest uzależniony od sposobu przesłania deklaracji do Urzędu Skarbowego. Od kilku lat rekomendowaną przez fiskus metodą składania dokumentów PIT jest internet. Osoby, które prześlą zeznanie podatkowe przez serwis Twój e-PIT lub portal e-Deklaracje mogą liczyć na zwrot nadpłaty w terminie do 45 dni. Jeszcze krócej na rozliczenie będą czekać posiadacze Karty Dużej Rodziny. W ich przypadku termin oczekiwania na przelew wynosi maksymalnie 30 dni. Standardowy termin zwrotu nadpłaty, w przypadku osób, które złożą dokumenty w formie papierowej, wynosi natomiast 3 miesiące.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)