PIT 2023. Jak rozliczyć podatek dochodowy za 2022 rok? Najważniejsze informacje
Od 15 lutego można składać deklaracje podatkowe w Urzędzie Skarbowym. Od kilku lat wypełnianiem dokumentów zajmuje się fiskus - podatnicy po zalogowaniu do internetowego serwisu muszą jedynie potwierdzić dokumenty. O czym należy pamiętać podczas składania PIT-u za 2022 rok? Odpowiadamy.
Obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym dotyczy wszystkich osób, które w roku poprzednim uzyskały przychody opodatkowane zgodnie z przepisami ustawy o PIT. W 2023 roku termin składania deklaracji trwa od 15 lutego do 2 maja.
Deklaracje podatkowe 2023. Jak złożyć?
Od kilku lat najpopularniejszą metodą rozliczania PIT-ów jest złożenie dokumentów przez internet, za pośrednictwem serwisu Twój e-PIT, udostępnionego przez resort finansów. Nie jest to jednak jedyny sposób, w jaki można rozliczyć się z fiskusem. Dokumenty można również przesłać przez serwis e-Deklaracje lub dostarczyć w formie papierowej do Urzędu Skarbowego - osobiście, lub przez list polecony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak rozliczyć PIT za 2022 rok przez internet?
E-Urząd Skarbowy udostępnia aż trzy możliwości logowania do serwisu:
- profil zaufany
- e-dowód osobisty
- bankowość elektroniczna.
Po zalogowaniu należy wybrać dokument e-PIT, rozliczony przez Urząd Skarbowy i podjąć decyzję o jego złożeniu, odrzuceniu lub zmianie danych. Przed zaakceptowaniem deklaracji podatkowej można m.in.:
- zmienić sposób rozliczenia (np. na wspólny z małżonkiem)
- wskazać organizację, której przekazane zostanie 1,5 proc. podatku
- ująć ulgi podatkowe, przysługujące za 2022 rok.
Podatnik może również całkowicie odrzucić rozliczenie przygotowane przez fiskus i samodzielnie wypełnić formularz podatkowy. Wówczas dokument wypełniony przez Urząd Skarbowy nie będzie brany pod uwagę przy rozliczaniu PIT. Po zaakceptowaniu danych, podatnik otrzyma Urzędowe Poświadczenie Odbioru wraz z podsumowaniem najważniejszych informacji. Osoby, które do końca okresu składania zeznań podatkowych (czyli do 2 maja) nie podejmą żadnej decyzji, zostaną rozliczone automatycznie na podstawie przygotowanego dokumentu.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.
Deklaracje PIT 2022. Którą złożyć?
Najpopularniejszym zeznaniem podatkowym w Polsce jest dokument PIT-37. Ten formularz powinny złożyć wszystkie osoby, które w danym roku podatkowym uzyskały przychody na podstawie umowy o pracę oraz innych umów cywilnoprawnych, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy (z wyłączeniem warunków wskazanych w przepisach, m.in. nierozliczania zaliczek na podatek w trakcie roku). Aby rozliczyć PIT-37 niezbędne jest wcześniejsze uzyskanie dokumentu PIT-11. Ten powinien być przekazany do Urzędu Skarbowego przez płatnika, a więc pracodawcę lub zleceniodawcę.
Innymi popularnymi deklaracjami podatkowymi są dokumenty oznaczone jako:
- PIT-36 (m.in. dla osób rozliczających przychody osiągnięte bez udziału płatnika np. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej)
- PIT-36L (dla osób, które w roku podatkowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą lub rozliczają podatek liniowy)
- PIT-28 (dla osób, które rozliczają się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych)
- PIT-39 (dla osób, które uzyskały podlegające opodatkowaniu przychody z tytułu prywatnego zbycia nieruchomości).
Zwrot podatku 2023. Kiedy można spodziewać się przelewu?
Urzędy Skarbowe mają standardowo 3 miesiące na rozliczenie podatku i przesłanie ewentualnego zwrotu. Czas ten ulega jednak skróceniu do 45 dni, w przypadku przesłania dokumentów za pośrednictwem usług Twój e-PIT lub e-Deklaracja. Jeszcze szybciej zwrot nadpłaty mogą otrzymać rodzice posiadający Kartę Dużej Rodziny. W ich przypadku rozliczenie z urzędem następuje po 30 dniach. Warunkiem otrzymania nadpłaty podatku na rachunek bankowy jest jego wcześniejsze zgłoszenie do organu podatkowego. W przeciwnym przypadku, pieniądze zostaną zwrócone przez przekaz pocztowy. Kwota nadpłaty zostanie wówczas pomniejszona o opłatę manipulacyjną.
Osoby, które według zeznania mają niedopłatę podatku - zgodnie z przepisami ustawy o PIT - powinny rozliczyć ją z urzędem najpóźniej do ostatniego dnia okresu rozliczeń (w 2023 roku do 2 maja). Można to zrobić w kasie Urzędu Skarbowego, podmiotu obsługującego urząd lub na poczcie.