Trwa ładowanie...

Aplikacje na wakacje. Pomocne e-usługi, które przydadzą się podczas urlopu

Walizka spakowana, nocleg zarezerwowany. Zanim ruszysz w drogę, zainstaluj na telefonie kilka przydatnych aplikacji, które umożliwią załatwienie ważnych spraw jednym kliknięciem. Oto lista przydatnych usług, które warto mieć pod ręką w podróży.

Materiał powstał przy współpracy z NASK
Aplikacje na wakacje. Pomocne e-usługi, które przydadzą się podczas urlopuŹródło: pixabay.com
d3qoe2r
d3qoe2r

Wakacyjny urlop to czas błogiego relaksu, na który czekamy cały rok. Niestety, często właśnie przed samym wyjazdem albo w trakcie pobytu poza domem okazuje się, że zapomnieliśmy o wizycie na poczcie lub w urzędzie. Zaległe sprawy mogą skutecznie zakłócić nam wakacyjny wypoczynek. Jak temu zapobiec?

Wystarczy telefon z dostępem do internetu oraz kilka przydatnych narzędzi, dzięki którym bez problemu nadrobisz urzędowe zaległości z każdego miejsca. Twój smartfon pomoże ci także zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo, przypomni o niezrealizowanej recepcie i podpowie, co zrobić w razie kontaktu z koronawirusem. Sprawdź, jakie aplikacje i strony internetowe warto mieć zawsze pod ręką.

Zdrowie pod kontrolą

Wizja urlopu w czasie pandemii może wywoływać wiele obaw. Czy podróżowanie w obecnej sytuacji jest bezpieczne? Żeby w pełni zadbać o swoje zdrowie podczas letniego wypoczynku, oprócz maseczki i środków dezynfekujących, miej także pod ręką aplikację ProteGO Safe.

Narzędzie monitoruje otoczenie i powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Aplikacja nie informuje, kto zachorował – dzięki niej dowiemy się tylko, że na naszej drodze pojawiła się osoba zarażona i uzyskamy wskazówki dotyczące dalszych działań. Alert nie oznacza wcale, że jesteśmy zarażeni i musimy poddać się kwarantannie. Otrzymanie takiego sygnału powinno wzbudzić w nas większą czujność i skłonić do kontroli stanu zdrowia.

d3qoe2r

ProteGO Safe ma za zadanie zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa, jednak jej skuteczność zależy od tego, jak wiele osób zainstaluje tę aplikację na swoich smartfonach. Jeżeli mieliśmy kontakt z chorym, który nie ma w telefonie tego narzędzia, nie otrzymamy żadnego powiadomienia na ten temat. Wiadomość o możliwym zarażeniu to niejedyna funkcja, jaką oferuje ta przydatna aplikacja.

Za pośrednictwem ProteGO Safe możemy także prowadzić osobisty dziennik zdrowia. Na podstawie wprowadzonych informacji i odpowiedzi udzielonych w teście narzędzie na bieżąco informuje o potencjalnym zagrożeniu i sugeruje działania mające na celu ochronę naszego zdrowia.

Profil Zaufany – wirtualny dowód tożsamości

Warunkiem pomyślnego załatwienia sprawy w banku czy w urzędzie jest okazanie dowodu osobistego, który potwierdzi naszą tożsamość. Jak się wylegitymować, korzystając z wirtualnych usług tych instytucji? W tym celu niezbędny jest Profil Zaufany, który umożliwi autoryzację wielu internetowych czynności.

Czym jest Profil Zaufany?

d3qoe2r

To wirtualny dowód osobisty, który mogą założyć klienci kilkunastu największych banków w Polsce, a także wiele mniejszych banków spółdzielczych. Ich lista stale się powiększa, więc jeżeli nie masz pewności, czy twój bank umożliwia aktywację Profilu Zaufanego, wejdź na stronę www.gov.pl – znajdziesz tam wszystkie szczegółowe informacje na ten temat.

Jeśli nie masz konta w danym banku nie musisz się martwić. PZ założysz za pośrednictwem videorozmowy z urzędnikiem lub w Punkcie Potwierdzającym. Wszystkie szczegóły znajdziesz na gov.pl.

A tu obejrzysz, jak krok po kroku założyć Profil Zaufany.

Mobilna skrzynka pocztowa

Oczekujesz na ważny list polecony, który najprawdopodobniej trafi na pocztę w trakcie twojego urlopu?

d3qoe2r

Bez obaw – z Profilem Zaufanym odbierzesz swoje przesyłki z każdego miejsca na świecie. Skorzystaj z usługi eSkrzynka, która umożliwia sprawdzenie korespondencji online. W tym celu należy odwiedzić stronę www.gov.pl. Po zalogowaniu do konta "MÓJ GOV" wystarczy wybrać usługę "Załóż eSkrzynkę – odbieraj listy polecone", kliknąć opcję "Załóż eSkrzynkę" i wypełnić krótki formularz.

Do korzystania z wirtualnej skrzynki niezbędne jest także podanie adresu stałego zameldowania. Gotowe – teraz możesz zerknąć, czy w twojej internetowej skrytce pojawiła się jakaś polecona przesyłka.

Warto pamiętać, że dzięki funkcji eSkrzynka mamy wgląd jedynie w listy polecone. Usługa nie rejestruje pism z sądów, prokuratury, od komorników sądowych i organów ścigania – żeby odebrać taką korespondencję, należy osobiście udać się do urzędu pocztowego. Do e-Skrzynki trafia za to korespondencja urzędowa, pisma i powiadomienia ze spółdzielni mieszkaniowej oraz wiele innych przesyłek nadanych listem poleconym.

d3qoe2r

Inne urzędowe sprawy? Załatwisz je bez kolejek

W natłoku wielu przedwakacyjnych czynności często zapominamy o wizycie w urzędzie. Na szczęście wiele spraw załatwisz bez potrzeby udawania się do placówki i stania w ewentualnych kolejkach. Wirtualny urząd jest czynny całą dobę – żeby skorzystać z jego usług, potrzebny ci będzie jedynie Profil Zaufany oraz dostęp do internetu.

Na portalu www.gov.pl złożysz wniosek o nowy dowód osobisty, zgłosisz nabycie lub zbycie pojazdu, a także wyślesz pismo ogólne w formie podania, wniosku, wyjaśnienia lub zażalenia. Portal umożliwia także zadawanie pytań na temat wielu urzędowych spraw. Zamiast tracić czas na dzwonienie do placówki urzędowej, wyślij wiadomość z opisem problemu. Gotowe – teraz możesz bez obaw oddać się wakacyjnym przyjemnościom.

Wszystkie dane w jednym miejscu

Dowód osobisty, legitymacja studencka, prawo jazdy i informacje medyczne w formie jednej aplikacji? Takie udogodnienie oferuje aplikacja mObywatel – proste narzędzie, które umożliwia przechowywanie najważniejszych dokumentów w smartfonie. Dzięki temu będą pod ręką zawsze wtedy, kiedy ich potrzebujesz. W aplikacji znajdziesz sześć przydatnych usług, z których możesz korzystać w każdej sytuacji.

d3qoe2r

mTożsamość to wirtualny dowód osobisty, który umożliwia odbieranie przesyłek i weryfikację tożsamości wszędzie tam, gdzie plastikowy dokument nie jest wymagany, np. w hotelu.

mLegitymacja szkolna to cyfrowy dokument potwierdzający status ucznia, który uprawnia do wszystkich ustawowych ulg i zniżek, jak np. przejazdy komunikacją miejską i podróże koleją. Tę samą funkcję pełni mLegitymacja studencka – okazując ją, potwierdzasz swoją przynależność do danej uczelni. Ten wirtualny dokument także uprawnia do korzystania z wielu ulg i zniżek studenckich.

Z kolei usługę mPojazd docenią właściciele i współwłaściciele samochodów, bo aplikacja umożliwia przechowywanie danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu.

d3qoe2r

Z aplikacją mObywatel zadbasz także o swoje zdrowie i bezpieczeństwo podczas podróży. Dzięki funkcji eRecepta sprawdzisz zbliżające się terminy realizacji recept i bez problemu wykupisz leki w każdej aptece. Narzędzie "Polak za granicą" z kolei to mobilny niezbędnik, który pomoże rozwiązać problemy w trakcie zagranicznych wojaży. W poradniku znajdziesz także cenne wskazówki o tym, jak podróżować bezpiecznie w różnych zakątkach świata.

d3qoe2r

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qoe2r
Więcej tematów