Trwa ładowanie...

mObywatel. Paszport covidowy w telefonie. Jak pobrać unijny certyfikat? Jeśli zobaczysz ten komunikat, nie panikuj

Paszport covidowy można już podpiąć pod aplikację mObywatel w swoim telefonie. Europejski certyfikat COVID-19 ułatwia m.in.wyjazd za granicę. Warto mieć go pod ręką. Co jeśli, wciąż go nie ma? Sprawdź, jak pobrać.

Paszport covidowy w telefoniePaszport covidowy w telefonieŹródło: PAP
d1e8nv4
d1e8nv4

Aplikacja mObywatel pozwala mieć zawsze pod ręką najważniejsze dokumenty w formie elektronicznej we własnym telefonie. Teraz, oprócz dowodu osobistego, e-recepty czy prawa jazdy, można podpiąć pod aplikację również Unijny Certyfikat COVID-19, czyli tzw, paszport covidowy.

mObywatel. Paszport covidowy w telefonie. Jak pobrać certyfikat szczepienia

Paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat COVID-19 generuje się automatycznie na Indywidualnym Koncie Pacjenta, do którego możemy się zalogować za pomocą profilu zaufanego np. poprzez bank, na stronie pacjent.gov.pl.

W zakładce "certyfikaty" znajdziemy właśnie certyfikat szczepienia w formie kodu QR lub wersji PDF dpo pobrania. Certyfikat zawiera m.in. informacje o dacie podania pierwszej i drugiej dawki (jeśli została podana), oraz typie preparatu, który przyjęliśmy.

Ale paszport covidowy możemy też wpiąć do aplikacji mObywatel, która dostępna jest bezpłatnie w sklepie Google PLAY. Jeśli jeszcze nie korzystacie z aplikacji, należy ją pobrać i zarejestrować się za pomocą profilu zaufanego.

d1e8nv4

Aby dodać paszport covidowy wystarczy kliknąć w "dodaj dokument" i z proponowanych widżetów wybrać "Szczepienie COVID-19". Widżet zostanie dodany do bazy naszych dokumentów w mObywatelu. Po kliknięciu aplikacja sama pobierze certyfikat z IPK w formie kodu QR i zdjęcia, jeśli będzie dostępny.

mObywatel. Paszport covidowy na telefon dopiero po II dawce

Trzeba jednak pamiętać, że aplikacja mObywatel pobierze paszport covidowy dopiero wówczas, gdy będziemy w pełni zaszczepieni. Certyfikat po przyjęciu tylko pierwszej dawki należy pobrać bezpośrednio z IKP. To ważne np. z punktu widzenia osób, które chcą wyjechać za granicę. Np. Czechy polskich obywateli wpuszczają do kraju po 22 dniach od podania tylko I dawki szczepionki.

Jednak nawet po zaszczepieniu obiema dawkami certyfikat może być niedostępny w aplikacji mObywatel nawet przez 2 tygodnie po pełnym zaszczepieniu. Taki przypadek spotkał pana Aleksego z Lędzin na Śląsku. Mimo iż drugą dawkę szczepionki Astra Zeneca otrzymał 8 czerwca, certyfikat był dostępny dopiero 21 czerwca. Mimo że punkt szczepień wpisał go do systemu.

Jak usłyszeliśmy na infolinii programu szczepień, to rzadkie sytuacje, ale się zdarzają. Aplikacja mObywatel może nie aktywować certyfikatu dopóki nie zostanie zaktualizowany na IPK.

d1e8nv4

Co zrobić, jeśli na IPK i mObywatelu nie ma certyfikatu COVID po 14 dniach?

Jeżeli poświadczenie/kod QR nie będzie widoczne na Internetowym Koncie Pacjenta prosimy o bezpośredni kontakt z punktem szczepień w celu dopytania, czy zostały zakończone zapisy dokumentacji szczepienia (karty szczepień) - radzi Centrum e-Zdrowie

W przypadku trudności w kontakcie z punktem szczepień należy się zgłosić do Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, który nadzoruje pracę punktów szczepień.

Paszport covidowy. Jak zdobyć certyfikat COVID-19? Pokazujemy krok po kroku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1e8nv4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e8nv4
Więcej tematów