Paszport covidowy. Jak pobrać Unijny Certyfikat COVID-19? Jest już na Twoim koncie pacjenta
Polska przystąpiła do unijnego systemu wydawania unijnych certyfikatów covidowych. Tzw. paszport covidowy jest jednak nie tylko dla zaszczepionych. Osobne certyfikaty mogą pobrać również ozdrowieńcy i posiadacze negatywnego testu na koronawirusa. Jak pobrać certyfikat COVID-19?
Unijny Certyfikat COVID-19, czyli "paszport covidowy"
Unijny Certyfikat COVID-19 to dokument, który potwierdza zaszczepienie przeciw COVID-19, przechorowanie lub posiadanie negatywnego testu na COVID-19. Tzw, paszport covidowy powstał, aby niwelować różnice w zakresie obostrzeń w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Jednocześnie, certyfikat nie będzie warunkiem wstępnym dla ewentualnej podróży, ani nie będzie w sposób bezwarunkowy do niej uprawniał.
Unijny Certyfikat COVID-19 potwierdza, że dana osoba:
- przebyła chorobę COVID-19,
- posiada negatywny wynik testu COVID-19,
- została zaszczepiona przeciwko COVID-19
Każda z powyższych informacji jest opatrzona datą szczepienia, lub przeprowadzonego testu. Certyfikat możemy pobrać na telefon lub wydrukować. Co ważne, certyfikat jest sporządzony zarówno w języku polskim (w Polsce), jak również angielskim, aby ułatwić korzystanie z niego w innych krajach. Obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej i jest bezpłatny.
"Paszport covidowy" Jak pobrać unijny certyfikat COVID-19?
Paszport covidowy zostaje wygenerowany w Internetowym Koncie Pacjenta (IPK) automatycznie po otrzymaniu wyniku testu PCR na COVID-19, przechorowaniu lub zaszczepieniu. Aby go pobrać należy wejść na stron pacjent.gov.pl, a następnie zalogować się do IPK za pomocą profilu zaufanego lub bankowość elektroniczną.
Po zalogowaniu do IPK, na górnym paski menu należy wejść w zakładkę "Certyfikaty". Tutaj mamy do wyboru:
- Certyfikat szczepienia - dla osób zaszczepionych przynajmniej jedną dawką szczepionki na COVID-19
- Certyfikat wyniku testu - dla osób, które wykonały test. Jego data ważności jest uzależniona od rodzaju wykonanego testu.
- Certyfikat ozdrowienia - wystawiany jest po zakończeniu izolacji i ważny przez 180 dni od dnia otrzymania pozytywnego wyniku testu na COVOD-19.
Pod każdym typem certyfikatu, mamy opcję pobrania kodu QR. Po kliknięciu, będziemy mogli sczytać wyświetlony kod QR za pomocą oficjalnej aplikacji "Zaszczepieni", dostępnej w sklepie Play lub pobrać certyfikat w formie PDF na swój komputer lub urządzenie mobilne i wydrukować.
25 czerwca certyfikat będzie dostępny również w aplikacji mojeIKP oraz mObywatel. Certyfikat można również otrzymać w punkcie szczepień lub lekarza POZ.