Komisja wyborcza. Stawka dla komisarza 2023. Diety poszły w górę
Na jakie zarobki mogą liczyć członkowie obwodowych komisji wyborczych? Kwota, jaką można zarobić, "pracując przy wyborach" parlamentarnych 2023, jest wyższa od tej, która była wypłacana podczas ostatnich ogólnopolskich wyborów. Te miały miejsce trzy lata temu.
Zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy tegoroczne wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Nad przebiegiem głosowania w lokalach wyborczych będą czuwać obwodowe komisje. Za pracę w nich przysługuje dieta.
Wybory parlamentarne. Obwodowe komisje wyborcze 2023. Ile można zarobić?
Kwoty, które będą wypłacane za pracę w czasie wyborów, będą zależne od sprawowanej funkcji. Na wyższą dietę mogą liczyć przewodniczący komisji oraz ich zastępcy, na niższe - pozostali członkowie obwodowych komisji wyborczych. Co ważne, kwoty, które można zarobić w tym roku, będą nawet kilkadziesiąt procent wyższe od diet wypłacanych członkom komisji w czasie ostatnich krajowych wyborów, czyli wyborów prezydenckich z 2020 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Będzie debata Kaczyński-Tusk? Poseł odpowiedział “obok”
Ile więc wynosi dieta członka obwodowej komisji wyborczej w tym roku? Za udział w pracach i szkoleniach komisji oraz czuwanie nad przebiegiem głosowania, które będzie mieć miejsce 15 października, można otrzymać:
- 800 złotych - tyle wynosi dieta przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej
- 700 złotych - tyle zarobią zastępcy przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej
- 600 złotych - to wysokość diety pozostałych członków obwodowej komisji wyborczej.
Praca w komisji wyborczej 2023. Na czym polega?
Głównym zadaniem członków obwodowych komisji wyborczych jest przeprowadzenie głosowania w dniu wyborów w danym obwodzie. Oznacza to, że muszą oni przede wszystkim pilnować przebiegu głosowania oraz tego, by prawo wyborcze nie zostało złamane. Członkowie komisji wyborczych przygotowują również lokale do głosowania, a w godzinach ich otwarcia (od 7:00 do 21:00) - wydają wyborcom karty za pomocą których oddawane są głosy.
Po zamknięciu lokali wyborczych członkowie obwodowych komisji przeliczają głosy, ustalają wynik głosowania oraz podają go do publicznej wiadomości. Ponadto przesyłają wyniki wyborów do właściwej komisji wyborczej wyższego szczebla. Poza pracami ściśle związanymi z głosowaniem, członkowie obwodowych komisji zobowiązują się do wzięcia udziału w przygotowanych szkoleniach.