Wybory 2023. Z mObywatelem do lokalu wyborczego? Ci wyborcy muszą mieć paszport
Głosowanie w wyborach parlamentarnych oraz referendum odbędzie się w lokalach w Polsce, oraz za granicą. Pobranie od komisji kart wyborczych oraz karty referendalnej będzie możliwe wyłącznie po okazaniu dokumentu tożsamości. Czy może być nim elektroniczny dowód w mObywatelu? Kto musi pamiętać o zabraniu paszportu na wybory?
11.10.2023 | aktual.: 11.10.2023 14:52
Wybory parlamentarne oraz zarządzone w tym samym dniu referendum ogólnopolskie odbędą się w niedzielę 15 października. Lokale wyborcze w tym dniu będą czynne od godziny 7:00 do 21:00. Wyborcy, którzy udadzą się do nich, celem oddania głosu, będą musieli potwierdzić swoją tożsamość.
Wybory 2023. Jaki dokument zabrać ze sobą do lokalu?
Przepisy Kodeksu Wyborczego nie określają rodzaju dokumentu, który należy zabrać ze sobą do lokalu wyborczego. Prawo wskazuje jedynie, że "przed przystąpieniem do głosowania wyborca okazuje obwodowej komisji wyborczej dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości". Zgodnie z jego interpretacją może to więc być zarówno dowód osobisty, jak i paszport czy na przykład prawo jazdy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.
Czy w związku z tym do lokalu wyborczego można zabrać telefon i potwierdzić tożsamość za pomocą mDowodu dostępnego w aplikacji mObywatel? Wątpliwości w tej sprawie rozwiewa Ministerstwo Cyfryzacji, które informuje, że przed komisją wyborczą można wylegitymować się mDowodem. Jak jednak wyjaśnia rządowy serwis gov.pl, dowód w postaci elektronicznej może służyć potwierdzeniu tożsamości wyłącznie w lokalach znajdujących się na terenie Polski - nie można wylegitymować się mDowodem w obwodach za granicą.
Wybory parlamentarne 2023. Kiedy tożsamości nie potwierdzi dowód osobisty?
Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na wybory 2023 utworzonych zostanie ponad 400 obwodów głosowania za granicą. Osoby, które 15 października będą chciały oddać w nich głos, powinny pamiętać, że do potwierdzenia ich tożsamości przed komisją wyborczą nie zawsze wystarczy dowód osobisty. "Dowód osobisty obowiązuje na obszarze państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw, na terytorium których można wjechać na podstawie dowodu" - informuje resort cyfryzacji. W pozostałych przypadkach dokumentem, którym należy się wylegitymować, jest paszport.
Zobacz także