Wybory parlamentarne 2023 za granicą. Jak głosować? Trzeba złożyć wniosek
Wyborcy, którzy w dniu wyborów parlamentarnych będą przebywać poza granicami RP, będą mogli oddać głos w jednym z 417 obwodów głosowania. By było to możliwe, niezbędne jest jednak dopełnienie formalności. Jak zapisać się na wybory za granicą? Wyborcy mają dwie opcje.
Zarządzone na 15 października wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Coraz mniej czasu na dopełnienie formalności mają również wyborcy, którzy chcą oddać głos w lokalu zlokalizowanym poza granicami Polski.
Jak głosować za granicą 2023? Obywatele mogą wziąć udział w wyborach i referendum
Obywatele polscy, którzy będą chcieli oddać głos w wyborach za granicą, muszą odpowiednio wcześnie złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców do właściwego terytorialnie konsula. Dokumenty można przedkładać do wtorku 10 października.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ostatnia prosta kampanii. "Lider energetyczny" kontra "lider gasnący"
Jak złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców i możliwość głosowania w wyborach 2023 za granicą? Jak informuje MSZ, można tego dokonać na trzy sposoby:
- przez internet za pośrednictwem portalu e-Wybory
- osobiście lub korespondencyjnie - w formie papierowego wniosku opatrzonego odręcznym podpisem
- pocztą e-mail, przez przesłanie skanu lub zdjęcia wniosku opatrzonego własnoręcznym podpisem. Wniosek należy przesłać na adres poczty elektronicznej właściwego urzędu konsularnego.
Innym sposobem na wzięcie udziału w wyborach za granicą, jest uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Wniosek w tej sprawie należy złożyć o właściwego terytorialnie konsula najpóźniej do 12 października 2023 roku.
Wybory za granicą 2023. Nie wszędzie odbędą się 15 października
Zgodnie z decyzją Prezydenta RP, wybory parlamentarne oraz ogólnokrajowe referendum odbędą się 15 października. Lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00. Jak jednak informuje resort spraw zagranicznych, ze względu na różnicę czasu, w krajach Ameryki Północnej i Ameryki Południowej głosowanie odbędzie się dzień wcześniej niż wybory w Polsce, czyli 14 października 2023 r. Gdzie jeszcze będzie można oddać głos?
Jak wskazuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, obwody głosowania za granicą zostaną utworzone w Albanii, Algierii, Angoli, Arabii Saudyjskiej, Omanie, Argentynie, Armenii, Australii, Austrii, Azerbejdżanie, Belgii, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Chile, Chinach, Chorwacji, Cyprze, Czarnogórze, Czechach, Danii, Egipcie, Estonii, Etiopii, Filipinach, Finlandii, Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Indiach, Indonezji, Iraku, Iranie, Irlandii, Islandii, Izraelu, Japonii, Jordanii, Kanadzie, Katarze, Kazachstanie, Kenii, Kolumbii, Korei, Kosowie, Kubie, Kuwejcie, Libii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Macedonii Północnej, Malezji, Malcie, Maroko, Meksyku, Mołdawii, Mongolii, Niderlandach, Niemczech, Nigerii, Norwegii, Nowej Zelandii, Pakistanie, Panamie, Peru, Portugalii, RPA, Rosji, Rumunii, Senegalu, Serbii, Singapurze, Słowacji, Słowenii, USA, Szwajcarii, Szwecji, Tajlandii, Tajwanie, Tanzanii, Tunezji, Turcji, Uzbekistanie, Wenezueli, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Wietnamie, Włoszech, oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Podczas wyborów parlamentarnych wyborcy zdecydują o rozkładzie sił politycznych w najbliższych latach. Poprzez głosowanie wyłonionych zostanie 460 przedstawicieli w Sejmie oraz 100 senatorów.
Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.