Trwa ładowanie...

Wybory 2023. Głosowanie korespondencyjne. Dla kogo? Na jakich zasadach?

Jesienią 2023 roku odbędą się wybory parlamentarne. W niedzielę, 15 października, Polacy zdecydują o tym, kto otrzyma mandaty poselskie oraz senatorskie. Głosowanie odbędzie się w lokalach wyborczych w Polsce oraz na świecie. Czy w nadchodzących wyborach będzie możliwe skorzystanie z głosowania korespondencyjnego?

Głosowanie korespondencyjne. Czy będą wybory kopertowe 2023?Głosowanie korespondencyjne. Czy będą wybory kopertowe 2023?Źródło: East News, PAP
de5mk9r
de5mk9r

Głosowanie korespondencyjne pozwala na udział w wyborach osobom, które z różnych przyczyn nie są w stanie zjawić się w lokalu wyborczym. Kto może skorzystać z tej opcji? Gdzie zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego?

Głosowanie korespondencyjne 2023. Na jakich zasadach?

Listę osób uprawnionych do głosowania korespondencyjnego w nadchodzących wyborach parlamentarnych 2023 wskazuje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z informacjami przekazanymi za jego pośrednictwem prawo do głosowania korespondencyjnego mają osoby, które:

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pomyłka posłanki PiS? Padło nazwisko przyszłego premiera

  • będą głosować na terenie Polski;
  • posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  • są sprawne ruchowo, ale w dniu wyborów będą mieć ukończone 60 lat;
  • przebywają na kwarantannie bądź w izolacji;
  • posiadają czynne prawo wyborcze.
de5mk9r

Głosowanie korespondencyjne za granicą 2023. Czy będzie taka możliwość?

W przeciwieństwie do ostatnich wyborów, które odbyły się w Polsce w 2020 roku (wybierano wówczas prezydenta), w tym roku nie będzie możliwości głosowania korespondencyjnego za granicą.

Dodatkowo z głosowania korespondencyjnego nie będą mogły skorzystać osoby, które wydały pełnomocnictwo do głosowania, czyli zdecydowały się na głosowanie przez pełnomocnika, a także wyborcy głosujący w obwodach odrębnych głosowania (utworzonych np. w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej) i na polskich statkach morskich.

Wybory korespondencyjne 2023. Jak się zapisać?

Osoby, które chcą wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnym, powinny zgłosić taką wolę do 13. dnia przed wyborami parlamentarnymi - czyli do 2 października 2023 roku. Termin ten nie dotyczy jednak osób, które przebywają na obowiązkowej kwarantannie lub w izolacji. W tym przypadku wolę głosowania korespondencyjnego należy zgłosić nie później niż na pięć dni przed dniem wyborów (lub dwa dni w przypadku, gdy kwarantanna/izolacja rozpoczęły się na mniej niż pięć dni przed wyborami).

de5mk9r

Wniosek o głosownie korespondencyjne można złożyć przez internet - za pomocą Profilu Zaufanego na platformie ePUAP lub w urzędzie - wysyłając, bądź składając wniosek osobiście do komisarza wyborczego. Jak przypomina rządowy serwis, osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą wskazać we wniosku o przesłanie pakietu wyborczego zawierającego nakładkę na kartę do głosowania, sporządzoną w alfabecie Braille'a.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
de5mk9r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de5mk9r
Więcej tematów