Wybory 2023. Jak sprawdzić miejsce zameldowania? Tak dowiesz się, gdzie głosować
Zbliżają się wybory parlamentarne. To oznacza, że wyborcy mają coraz mniej czasu na dopełnienie formalności - w tym tych, pozwalających na głosowanie w obwodzie innym niż właściwy dla miejsca zameldowania. Co w przypadku wyborców, którzy nie wiedzą, gdzie głosować? Jak sprawdzić miejsce zameldowania oraz adres obwodowej komisji wyborczej, pod którą podlega?
Głosowanie do Sejmu i Senatu RP odbędzie się 15 października. W czasie wyborów Polacy zdecydują o przyznaniu 460 mandatów poselskich oraz 100 mandatów senatorskich. Gdzie sprawdzić, do którego lokalu udać się w dniu głosowania? Co z osobami, które nie są pewne, gdzie posiadają meldunek?
Jak sprawdzić miejsce głosowania? Wyborcy mogą skorzystać z kilku opcji
Wyborcy, którzy nie wiedzą, dokąd powinni udać się 15 października w celu oddania głosu w wyborach, mogą sprawdzić to na kilka sposobów. Osoby nieznające adresu swojego zameldowania, mogą w łatwy sposób sprawdzić go w rejestrze PESEL, dostępnym na platformie ePUAP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.
Po sprawdzeniu miejsca zameldowania, można skorzystać ze strony internetowej Państwowej Komisji Wyborczej i udostępnionej w niej wyszukiwarki obwodowych komisji. Po wpisaniu w nią adresu zameldowania (lub zamieszkania/przebywania w przypadku osób, które zmieniły miejsce głosowania), przedstawiony zostanie adres lokalu wyborczego, wraz z listą kandydatów do Sejmu i Senatu.
Inną opcją, jest sprawdzenie danych w Centralnym Rejestrze Wyborców. Informacje w nim dostępne najszybciej można uzyskać przez internet - za pośrednictwem platformy ePUAP. W CRW znajduje się informacja, dotycząca ujęcia wyborcy w spisie osób uprawnionych do głosowania, wskazany jest również adres, w którym zlokalizowano obwodową komisję wyborczą. Adresy lokali wyborczych można również sprawdzić na stronach internetowych urzędów gmin.
Wybory 2023 wraz z referendum. Czy miejsca głosowania są różne?
Warto przypomnieć, że zgodnie z decyzją Sejmu, w dniu wyborów parlamentarnych odbędzie się ogólnopolskie referendum. Ze względu na zbieżność terminów głosowań, odbędą się one w tych samych lokalach, a ich obsługą będą zajmować się te same komisje. Wyborcy, którzy 15 października udadzą się do lokali wyborczych będą mogli pobrać trzy karty - kartę wyborczą do Sejmu, kartę wyborczą do Senatu oraz kartę referendalną. Udział we wszystkich głosowaniach jest dobrowolny.