Wybory 2023. Jak głosować w innym okręgu? Coraz mniej czasu na złożenie wniosku
Wyborcy, którzy w nadchodzących wyborach parlamentarnych będą chcieli zagłosować poza miejscem zamieszkania lub zameldowania, mają ostatnie dni na złożenie wniosku w tej sprawie. Jak zmienić okręg wyborczy na stałe, a jak jednorazowo? Czym jest zaświadczenie o prawie do głosowania?
Wyborcy, którzy w dniu wyborów do Sejmu i Senatu będą chcieli oddać głos w lokalach obwodowych komisji wyborczych, znajdujących się poza miejscem ich zameldowania, muszą złożyć wniosek o wpisanie na listy wyborców lub wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Jak i gdzie złożyć dokumenty? Czas na dopełnienie formalności mija 12 października.
Wybory. Jak głosować w innym mieście? Wyborcy mają trzy opcje
Osoby, które chcą zmienić miejsce głosowania w czasie wyborów parlamentarnych, mogą tego dokonać na trzy sposoby. Pierwszym jest jednorazowa zmiana miejsca głosowania. Tej można dokonać poprzez dopisanie do spisu wyborców w danej gminie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Innym sposobem na głosowanie w innym mieście, jest dopisanie do rejestru wyborców. To jest jednak stałe i skutkuje zmianą obwodu głosowania zarówno w przypadku najbliższych, jak i kolejnych wyborów. Trzecią opcją jest pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Dokument ten uprawnia do wzięcia udziału w wyborach w dowolnym lokalu.
Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.
W jaki sposób zmienić miejsce głosowania na wybory? Można tego dokonać osobiście, składając odpowiedni wniosek w urzędzie gminy, lub przez internet - za pośrednictwem platformy ePUAP. Co ważne, na złożenie dokumentów wyborczy mają czas do 3 dnia przed terminem wyborów. Oznacza to, że można tego dokonać do 12 października.
Głosowanie poza miejscem zameldowania. Jak sprawdzić, gdzie głosować?
W jaki sposób można sprawdzić, gdzie znajduje się lokal wyborczy, do którego został przypisany wyborca? Informacja ta jest dostępna w Centralnym Rejestrze Wyborców, do którego można zalogować się przez serwis ePUAP.
W lokalizacji budynku obwodowej komisji wyborczej może również pomóc strona internetowa Państwowej Komisji Wyborczej. Udostępniono na niej wyszukiwarkę komisji, w której podano zarówno adres lokalu wyborczego, jak i nazwiska kandydatów do Senatu i Sejmu oraz skład komisji wyborczych, czuwających nad przebiegiem głosowania.