Wybory 2023. "Turystyka wyborcza". O co chodzi? Siła głosów w okręgach nie jest równa

Zbliżają się wybory parlamentarne. Wśród osób, które planują wziąć udział w głosowaniu, coraz częściej pojawia się temat "turystyki wyborczej". Na czym ona polega? Dlaczego siła głosów w poszczególnych okręgach różni się od siebie?

Wybory parlamentarne 2023. "Turystyka wyborcza" odpowiedzią na różną siłę głosu?
Wybory parlamentarne 2023. "Turystyka wyborcza" odpowiedzią na różną siłę głosu?
Źródło zdjęć: © PAP | Jakub Kaczmarczyk

09.10.2023 | aktual.: 09.10.2023 18:05

Jak wskazują eksperci, celem "turystyki wyborczej" ma być pomoc konkretnym komitetom w zdobyciu większej liczby mandatów do Sejmu. Polska w czasie wyborów parlamentarnych jest bowiem podzielona na 41 okręgów wyborczych, w których wybieranych jest od 7 do 20 posłów. Podział głosów na mandaty następuje na podstawie metody d'Hondta.

Wybory parlamentarne 2023. Siła głosu. Dlaczego nie jest równa?

Podział Polski na 41 okręgów wyborczych do Sejmu nastąpił w 2011 roku. Ich zasięg oraz liczba mandatów poselskich, które można zdobyć w każdym z nich, reguluje Kodeks wyborczy. Na liczbę kandydatów, wybieranych w poszczególnych okręgach wpływ miała natomiast liczba ludności, zamieszkujących te tereny w czasie ustalania podziału. Jak podkreślają eksperci, ta w ciągu przeszło dekady uległa jednak zmianie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.

Z tego powodu nie wszystkie głosy wyborcze oddane w Polsce mają taką samą siłę. Oznacza to, że w części regionów o uzyskanie mandatu poselskiego jest łatwiej, niż w innych. "Szacuje się, że najtrudniej o to w Warszawie, gdzie - uśredniając - na jednego posła przypada blisko 70 tys. głosów. Dla porównania w okręgu elbląskim w 2019 roku na jednego posła przypadło średnio 31,5 tys. głosów" - wyjaśnia Interia.

Zmiana miejsca głosowania. W jaki sposób działa "turystyka wyborcza"?

Z powodu nierównej siły głosów w poszczególnych okręgach, część wyborców deklaruje chęć zmiany miejsca głosowania. Ta jest możliwa na trzy sposoby:

  • przez dopisanie się do spisu wyborców - to jednokrotna zmiana miejsca głosowania
  • przez wpisanie do rejestru wyborców - to skutkuje stałym wpisaniem na listę wyborców w danej gminie
  • przez pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania, które uprawnia do oddania głosu w wyborach w dowolnym lokalu.

Jak informują rządowe serwisy, osoby, które chcą głosować poza miejscem zamieszkania, powinny złożyć wniosek w tej sprawie. Można tego dokonać osobiście, w urzędzie gminy lub przez internet, za pośrednictwem serwisu ePUAP. Jak wynika z kalendarza wyborczego, formalności należy dopełnić najpóźniej na 3 dni przed dniem wyborów do Sejmu i Senatu, czyli do 12 października.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)