Partie startujące w wyborach 2023. Pełna lista Państwowej Komisji Wyborczej
Wybory parlamentarne odbędą się już w najbliższą niedzielę 15 października. Jakie komitety wyborcze wezmą udział w głosowaniu do Sejmu? Jak podaje PKW, sześć ugrupowań wystawi kandydatów we wszystkich 41 okręgach wyborczych.
W czasie wyborów parlamentarnych wybranych zostanie 460 posłów oraz 100 senatorów. Jak poinformował szef Państwowej Komisji Wyborczej, łącznie zarejestrowanych zostało 40 komitetów wyborczych partii politycznych, dwa komitety wyborcze koalicji partii politycznych i 43 komitety wyborcze wyborców. 13 z nich otrzymało numery list. Pozostałe wystawią kandydatów wyłącznie do Senatu lub nie wystawą ich w ogóle.
Partie polityczne. Wybory 2023. Jakie ugrupowania zawalczą o głosy?
Z listy opublikowanej przez PKW wynika, że 51 ze zgłoszonych komitetów zamierza wystawić swoich kandydatów do Sejmu, Senatu lub obu izb polskiego parlamentu. Sześć z nich to ugrupowania ogólnopolskie, jedno uzyskało prawo do wystawienia kandydatów we wszystkich okręgach. 13 z nim przyznano numery list.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzamy Wybory". Koniec z przywilejami? Kaczyński chce zabrać się za posłów
Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.
Jakie partie polityczne i ugrupowania wezmą udział w wyborach 2023? Kandydatów we wszystkich okręgach zarejestrowały: Bezpartyjni Samorządowcy, Trzecia Droga, Nowa Lewica, Prawo i Sprawiedliwość, Konfederacja, Koalicja Obywatelska. Kandydatów w 39 okręgach wystawi KW Polska Jest Jedna. Numery list wyborczych otrzymały również ugrupowania: Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców, Komitet Wyborczy Wyborców Ruchu Dobrobytu i Pokoju, KW Normalny Kraj, KW Antypartia, KW Ruch Naprawy Polski oraz KWW Mniejszość Niemiecka.
Wybory 2023. Jak wybierani są posłowie i senatorowie?
Jak wskazuje Konstytucja RP, wybory do Sejmu są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym. Wybory do Izby wyższej parlamentu, czyli Senatu, są natomiast powszechne, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym.
Na terytorium Polski utworzonych jest 41 okręgów do Sejmu, w których wybieranych jest od siedmiu do 20 posłów. Wybory do Senatu odbywają się natomiast poprzez głosowanie bezpośrednie - w Polsce utworzonych jest 100 jednomandatowych okręgów wyborczych.