Trwa ładowanie...

Wybory samorządowe 2024. Godziny otwarcia lokali wyborczych

Wybory do samorządów odbędą się w kwietniu 2024 roku. Głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, zlokalizowanych w całej Polsce. W jakich godzinach możliwe będzie oddanie głosu?

Godziny otwarcia lokali wyborczych. Wybory samorządowe 2024 odbędą się 7 i 21 kwietniaGodziny otwarcia lokali wyborczych. Wybory samorządowe 2024 odbędą się 7 i 21 kwietniaŹródło: East News, fot: Filip Naumienko/REPORTER
d84h5h1
d84h5h1

Jak wynika z rozporządzenia premiera Donalda Tuska, pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia 2024 roku. W ich trakcie wyborcy zagłosują na kandydatów na członków rad gmin, powiatów, miast na prawach powiatu, a także sejmików województw, burmistrzów i prezydentów miast. W Stolicy dodatkowo odbędą się wybory do rad dzielnic. W jakich godzinach będzie można oddać w tym dniu głos? Godziny prac obwodowych komisji wyborczych regulują przepisy Kodeksu wyborczego.

Wybory 2024. Godziny otwarcia lokali wyborczych

Zgodnie z przepisami, zawartymi w rozdziale 6 Kodeksu wyborczego, zawierającego przepisy ogólne, dotyczące przepisów wspólnych dla wyborów, głosownia odbywają się w lokalach obwodowych komisji wyborczych. Przepisy wskazują również, że w jednym pomieszczeniu zlokalizowany może zostać tylko jeden lokal wyborczy. W jakich godzinach będzie można oddać w nim głos?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy Wąsik i Kamiński mogą startować w wyborach? Ekspertka tłumaczy

"Głosowanie odbywa się bez przerwy od godziny 7:00 do godziny 21:00" - informuje art. 39. par. 2 Kodeksu wyborczego. Prawo precyzuje również, co w sytuacji, gdy wyborca nie zdąży oddać głosu przed godziną 21:00. Z treści art. 39. par. 4 Kodeksu wyborczego wynika bowiem, że po tej godzinie głos w wyborach mogą oddać wyłącznie te osoby, które przybyły do lokalu wyborczego przed zakończeniem głosowania.

d84h5h1

"O godzinie zakończenia głosowania przewodniczący obwodowej komisji wyborczej zarządza zakończenie głosowania. Od tej chwili mogą głosować tylko wyborcy, którzy przybyli do lokalu wyborczego przed godziną zakończenia głosowania".

Wybory samorządowe w Polsce. Ważna informacja dotycząca miejsca głosowania

W wyborach samorządowych na urząd wybrani zostaną członkowie władz lokalnych. Z tego powodu na terenie danej gminy głos będą mogli oddać wyłącznie osoby posiadające prawa wyborcze i znajdujące się w rejestrze wyborców danej gminy.

Możliwe będzie dopisanie się do listy wyborców na terenie gminy znajdującej się poza miejscem zameldowania, jednak - w przeciwieństwie do wyborów parlamentarnych - niemożliwe będzie pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania i oddania głosu w dowolnym lokalu wyborczym. W przypadku wyborów samorządowych nie będzie również możliwe oddanie głosu przez osoby mieszkające za granicą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d84h5h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d84h5h1
Więcej tematów