Trwa ładowanie...

Wybory. Zmiana miejsca głosowania. Trzy możliwości. Wyborcom kończy się czas

15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Wyborcy, którzy planują wziąć udział w głosowaniu poza miejscem zamieszkania lub zameldowania mają ostatnie godziny na dopełnienie formalności. Jak złożyć wniosek o głosowanie w innym mieście?

Zmiana miejsca głosowania 2023. Spis wyborców, rejestr wyborców, zaświadczenie o prawie do głosowaniaZmiana miejsca głosowania 2023. Spis wyborców, rejestr wyborców, zaświadczenie o prawie do głosowaniaŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
dyxkvl2
dyxkvl2

Głosowanie w wyborach parlamentarnych, a także udział w zarządzonym na 15 października ogólnokrajowym referendum, będą możliwe w tysiącach lokali wyborczych. W każdym z nich swój głos będą mogły oddać osoby, znajdujące się na listach wyborców danego obwodu. Wyborcy, którzy wiedzą, że w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem zamieszkania lub zameldowania, mogą zmienić miejsce głosowania na trzy sposoby. Zamiar ten należy zgłosić nie później niż 3 dnia przed dniem wyborów.

Wybory parlamentarne. Jak zmienić miejsce głosowania? Spis wyborców

Jedną z opcji, z której mogą skorzystać osoby, które chcą zmienić miejsce głosowania, jest złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców. To rozwiązanie, z którego najczęściej korzystają wyborcy, którzy w dniu głosowania będą przebywać poza miejscem zameldowania lub stałego zamieszkania. Dopisanie do spisu wyborców skutkuje bowiem zmianą miejsca głosowania tylko na najbliższe wybory - podczas kolejnych głos będzie można oddać w stałym obwodzie głosowania.

Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Kłamca, kombinator". Wyborcy powiedzieli, co sądzą o kandydacie

Dopisanie do spisu wyborców jest możliwe po złożeniu wniosku. Dokumenty można przedłożyć osobiście, w urzędzie gminy, w której wyborca chce zagłosować lub przesłać je za pomocą serwisu ePUAP. Jak przypomina Serwis Rzeczpospolitej Polskiej, wnioski o zmianę miejsca głosowania warto złożyć jak najwcześniej, jednak nie później niż na 3 dni przed głosowaniem.

dyxkvl2

Jak zapisać się na wybory? Rejestr wyborców

Drugą opcją, z której mogą skorzystać obywatele uprawnieni do głosowania, jest dopisanie do rejestru wyborców. To opcja, z której często korzystają osoby zamieszkujące poza miejscem zameldowania. Wpis do rejestru wyborców jest bowiem stały - oznacza to, że dotyczy zarówno najbliższych wyborów, jak i każdych kolejnych, aż do zmiany decyzji przez wyborcę.

Osoby, które chcą dopisać się do rejestru wyborców w danej gminie, również powinny złożyć wniosek o zmianę obwodu głosownia. Podobnie, jak w przypadku jednorazowego dopisania do spisu wyborców, można tego dokonać osobiście, w urzędzie zamieszkiwanej gminy lub za pośrednictwem serwisu ePUAP.

dyxkvl2

Wybory 2023. Zmiana miejsca głosowania. Zaświadczenie o prawie do głosowania

Trzecią z opcji, jest zmiana miejsca, w którym wyborca odda swój głos 15 października, poprzez uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. To, upoważnia do głosowania w wybranym, dowolnym obwodzie głosowania. Aby otrzymać dokument, niezbędne jest złożenie stosownego wniosku - do wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta. Jak informuje Kodeks wyborczy, można tego dokonać wyłącznie osobiście lub przez upoważnioną osobę. Wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania należy złożyć nie później niż 3 dni przed dniem wyborów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dyxkvl2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyxkvl2
Więcej tematów