Trwa ładowanie...
d4l6eo6

PiS szykuje się do walki o Sąd Najwyższy? Jan Kanthak: dochodzą nas słuchy o Małgorzacie Gersdorf

"Dochodzą do nas słuchy, że pani Małgorzata Gersdorf chce zablokować wybór nowego I prezesa Sadu Najwyższego" - oznajmił poseł Solidarnej Polski Jan Kanthak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowelizacja ustawy ma przygotować SN na ewentualne trudności w wyborze następcy Małgorzaty Gersdorf
Nowelizacja ustawy ma przygotować SN na ewentualne trudności w wyborze następcy Małgorzaty Gersdorf (Agencja Gazeta, Fot: Adam Stępień)
d4l6eo6

• PiS przygotowało projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym
• Projekt ma przygotować SN na ewentualne trudności w wyborze następcy Małgorzaty Gersdorf
• Propozycja budzi ogromne kontrowersje

- Jak wiadomo, jej (I prezes SN Małgorzaty Gersdorf - przyp. red.) kadencja kończy się już w kwietniu 2020. Gdyby brakowało niezbędnego kworum do powołania nowego prezesa, to prezydent będzie mógł powierzyć jego obowiązki wybranemu przez siebie sędziemu, którego zadaniem byłoby szybkie przeprowadzenie nowych wyborów - wyjaśnia Kanthak w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

W czwartek do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy m.in. o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Ustawa ma m.in. przygotować SN na ewentualne trudności w wyborze następcy Gersdorf. Został przygotowany przez posłów PiS.

d4l6eo6

Kanthak pytany czy w związku z planowaną ustawą spodziewa się kolejnej interwencji Brukseli, odparł że "byłby bardzo zdziwiony, gdyby Komisja Europejska lub inne organy unijne podjęły interwencję w tej sprawie".

"Inspirację do napisania tego projektu znaleźliśmy w prawie francuskim. Co więcej, one są z niego skopiowane. Skoro nie doszło do interwencji we Francji, to nie widzę powodu, dla którego KE miałaby się niepokoić tym, co dzieje się w Polsce. Z kolei niemieckie prawodawstwo idzie o wiele dalej niż nasza propozycja, bo ono za to samo przewinienie przewiduje karę nawet 5 lat pozbawienia wolności" - podkreślił.

"Polski wymiar sprawiedliwości nie powinien być inaczej traktowany na forum unijnym. Jestem dobrej myśli" - podsumował Kanthak.

Zobacz też: Wiceminister sprawiedliwości apeluje do prof. Małgorzaty Gersdorf

Nie tylko Sąd Najwyższy. Kontrowersje wokół projektu PiS

Przypomnijmy, projekt PiS zakłada też wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz działania o charakterze politycznym.

d4l6eo6

Nowe przepisy mają, zdaniem rządzących, powstrzymać chaos prawny. O jego wywołanie PiS oskarża niektórych sędziów, którzy "manipulują" orzeczeniem TSUE z 19 listopada. Chodzi m.in. o Pawła Juszczyszyna, który na mocy wyroku Trybunału zażądał od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia dla kandydatów do nowej KRS. Sędzia usłyszał zarzuty dyscyplinarne, został też zawieszony przez swojego przełożonego.

Innego zdania jest opozycja, która nie zostawiła na projekcie suchej nitki. Głos w sprawie w specjalnym oświadczeniu zabrali m.in. działacze opozycji demokratycznej w PRL.

d4l6eo6

Podziel się opinią

Share

d4l6eo6

d4l6eo6
Więcej tematów