Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany E.ON Polska

5 rzeczy, o których musisz wiedzieć przed zakupem instalacji fotowoltaicznej

Zastanawiasz się nad zakupem fotowoltaiki, chcesz jednak najpierw zgłębić temat? Przedstawiamy Ci odpowiedzi na kilka najczęstszych pytań oraz wątpliwości dotyczących instalacji fotowoltaicznych, m.in. działania systemu, modelu rozliczeń oraz firm z okolicy Warszawy. Zapraszamy do lektury!

  Źródło: materiały partnera
d45yyme
d45yyme

Fotowoltaika działa również w pochmurne dni oraz zimą

Nie musisz się obawiać, że zostaniesz bez prądu z fotowoltaiki w momencie, kiedy się zachmurzy. Instalacja pozyskuje promieniowanie słoneczne oraz produkuje energię elektryczną także w pochmurne dni. Trzeba jednak wiedzieć, że podczas średniego zachmurzenia jej wydajność może być niższa o około 10%. W przypadku bardzo silnego zachmurzenia lub gęstej mgły instalacja będzie wytwarzać odpowiednio mniej prądu. Podobnie w sytuacji intensywnych opadów śniegu, który pokryje powierzchnię paneli. Dlatego też zimą należy sprawdzać, czy śnieg zsunął się z pochyłej powierzchni modułów i w razie potrzeby je odśnieżyć.

A co zimą? W sezonie zimowym fotowoltaika również produkuje prąd – choć oczywiście mniej niż latem. Najwięcej energii elektrycznej wytwarza w sierpniu – w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,19 kWp jest to około 390 kWh miesięcznie. Z kolei wartość ta w grudniu spada do około 64 kWh. To nadal sporo!

Co jeśli prądu z fotowoltaiki nie da się zużyć na bieżąco?

Należy wiedzieć, że system najwięcej prądu wytwarza w godzinach okołopołudniowych – czyli wtedy, kiedy zazwyczaj domowników nie ma w domu. Z kolei energię elektryczną najlepiej zużywać na bieżąco, w momencie jej wyprodukowania. Jak to rozwiązać i nie stracić nadwyżek prądu? Jest kilka możliwości. Po pierwsze, pamiętaj, że prąd, którego nie da się wykorzystać w gospodarstwie domowym, nie przepada – możesz sprzedać go do sieci elektroenergetycznej (o systemach rozliczania prosumentów przeczytasz niżej). Kolejna opcja to rozwiązania, urządzenia i instalacje, które na bieżąco będą zużywać nadwyżki energii. Możesz pomyśleć o ładowaniu auta elektrycznego w ciągu dnia albo o zainstalowaniu ogrzewania elektrycznego. Trzecia opcja to magazyn energii, czyli urządzenie, w którym możesz przechować prąd, a następnie wykorzystać go w momencie zwiększonego zapotrzebowania.

d45yyme

Fotowoltaika tylko z profesjonalną firmą

Planujesz montaż fotowoltaiki? Pamiętaj, aby najpierw zrobić dokładny przegląd rynku. Wpisz w wyszukiwarkę "fotowoltaika Warszawa", "Wrocław", "Gdańsk" i sprawdź, czym wyróżniają się lokalni instalatorzy. Do współpracy wybierz doświadczoną firmę, unikaj za to tych, które dopiero co pojawiły się na rynku, nawet jeśli zachęcają do skorzystania z oferty atrakcyjnymi cenami. Zwracaj uwagę także na opinie o danym wykonawcy. 

Jeśli szukasz fotowoltaiki w Warszawie, to koniecznie sprawdź ofertę E.ON Polska.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Możesz postarać się o dofinansowanie

Na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jako prosument możesz ubiegać się o dotację. Dzięki finansowemu wsparciu znacznie zmniejszysz nakłady inwestycyjne na fotowoltaikę. Najpopularniejszym programem od lat jest Mój Prąd. Aktualnie trwa nabór do jego czwartej edycji. Wysokość wsparcia może wynieść nawet 20,5 tysiąca złotych – o ile jednak zdecydujesz się nie tylko na instalację fotowoltaiczną, ale i inne systemy wspomagające autokonsumpcję prądu, jak magazyn ciepła czy energii albo system do zarządzania energią w budynku HEMS/EMS. Kwota wsparcia na samą fotowoltaikę wynosi maksymalnie 4 tysiące złotych – czyli więcej niż w poprzedniej edycji.

d45yyme

Pamiętaj jednak, że aby ubiegać się o dotację w programie Mój Prąd 4.0, jako prosument musisz rozliczać się w systemie net-billingu, czyli sprzedażowym. Obejmuje on właścicieli instalacji fotowoltaicznych podłączonych do sieci po 1 kwietnia 2022 roku oraz wszystkich tych, którzy zdecydowali się przejść z modelu opustów właśnie na model sprzedażowy.

Zmienił się system rozliczeń

Skoro o tym mowa, 1 kwietnia 2022 roku przyniósł ogromne zmiany w zakresie rozliczania nadwyżek energii elektrycznej z fotowoltaiki. Do tej pory prosumenci korzystali z modelu opustów, który umożliwiał im przechowywanie nadwyżek prądu w sieci elektroenergetycznej. Za każdą 1 kWh oddanej do sieci mogli z niej bezpłatnie odebrać 0,7-0,8 kWh – w momencie, kiedy fotowoltaika nie pokrywała zapotrzebowania na prąd.

Od kwietnia jednak nowi prosumenci (oraz dotychczasowi, którzy zdecydowali się przejść na nowy system) rozliczają się według modelu sprzedażowego. Oznacza to, że nie magazynują nadwyżek energii elektrycznej w sieci, a je sprzedają – po cenach rynkowych z poprzedniego miesiąca. Z kolei w momencie zwiększonego zapotrzebowania na prąd kupują go po cenach rynkowych – jak "standardowy" konsument.

Fotowoltaika to system całoroczny. Prądu nie produkuje jedynie w nocy. Panele cechują się długą żywotnością i posłużą Ci nawet przez kilkadziesiąt lat. Mimo zmian, które weszły w życie w 2022 roku, fotowoltaika nie przestała się opłacać. To jeden z najlepszych sposobów na uniezależnienie się od rosnących cen energii elektrycznej oraz niestabilnej sytuacji na rynku paliw kopalnych.

Artykuł sponsorowany E.ON Polska
d45yyme

WP Wiadomości na:

d45yyme
Więcej tematów