Trwa ładowanie...
d2l6cmo
Artykuł sponsorowany

Kolejne wsparcie dla branży turystycznej – rusza tarcza turystyczna

Chcesz kupić wycieczkę, ale boisz się, że zostanie odwołana, a Ty miesiącami będziesz czekać na zwrot pieniędzy? A może masz biuro podróży i boisz się, że z powodu pandemii koronawirusa Twój biznes zbankrutuje? Covid-19 bardzo mocno uderzył w branżę turystyczną, dlatego rząd wprowadza dla niej kolejną tarczę. Zobacz, na jaką pomoc możesz liczyć od jesieni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolejne wsparcie dla branży turystycznej – rusza tarcza turystyczna
(materiały partnera)
d2l6cmo

Powstanie Turystyczny Fundusz Zwrotów (TFZ) przy Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG), który będzie zwracał turystom pieniądze za odwołane wycieczki bezpośrednio na ich konto – mówi wicepremier, Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz, której resort przygotował nową tarczę. Powstanie także Turystyczny Fundusz Pomocowy, gromadzący pieniądze na zwroty za wydarzenia turystyczne, które się nie odbędą.

Turystyczny Fundusz Zwrotów – pieniądze dla turystów i organizatorów wycieczek

Koniec z obawami, że kupiłeś wakacyjny wyjazd, a teraz nie otrzymasz zwrotu zaliczki za odwołaną wycieczkę. Koniec z niepewnością, że jako właściciel biura turystycznego utraciłeś płynność finansową i nie będziesz miał pieniędzy na zwroty. Powstaje Fundusz, który będzie dysponował 300 mln zł na wypłatę rekompensat. Biura podróży będą zwracać pożyczone w ten sposób pieniądze przez 6 lat.

d2l6cmo

Aby z niego skorzystać, jako organizator turystyki będziesz ponosić opłaty. Będzie to: 7,5 procent wnioskowanej kwoty, które wpłacisz z własnych środków na poczet przyszłego Turystycznego Funduszu Pomocowego oraz 2,5 procent jako bezzwrotną opłatę.

Jesteś organizatorem wycieczek – jak otrzymasz pieniądze z TFZ?

Aby otrzymać z funduszu pieniądze jako organizator wycieczki, musisz spełnić kilka warunków. Pierwszy z nich to wpis do rejestru organizatorów turystyki oraz złożenie – za pośrednictwem systemu teleinformatycznego –wniosku do UFG. Trzeba też przyjąć płatność od turystów w formie bezgotówkowej i dostarczyć oświadczenie podróżnego, że z powodu pandemii odstąpił od umowy.

Jesteś turystą – jak otrzymasz pieniądze z TFZ?

Pieniądze z funduszu dostaniesz pod warunkiem, że złożysz do UFG wniosek o wypłatę środków poniesionych na odwołaną imprezę turystyczną np. wycieczkę. Fundusz będzie miał 30 dni na weryfikację złożonych przez ciebie dokumentów (przy wątpliwościach maksymalnie do 4 miesięcy). Jeżeli UFG nie będzie miał zastrzeżeń – w ciągu 14 dni od pozytywnej weryfikacji wypłaci ci zwrot pieniędzy.

d2l6cmo

Turystyczny Fundusz Pomocowy – długofalowa pomoc dla turystyki

Jako organizator wycieczek zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że nie tylko pandemia koronawirusa narusza stabilność branży turystycznej. Wycieczki są odwoływane także z powodu klęsk żywiołowych czy trudnej sytuacji politycznej w danym regionie. Dlatego powstanie również Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP), który zapewni pożyczki w przypadku innych sytuacji kryzysowych.

Dłuższe postojowe i zwolnienie z ZUS dla pilotów wycieczek i przewodników

Jeżeli jesteś przewoźnikiem autokarowym, prowadzisz działalność kulturalną i artystyczną, gestorem bazy hotelowej, agentem turystycznym, pilotem i przewodnikiem turystycznym – otrzymasz postojowe i zwolnienie z płacenia składek ZUS.

d2l6cmo

To pomoc dla tej branży turystycznej, która ze względu na sezonowość swojej pracy i zawieszenie działalności nie mogła dotychczas z niej skorzystać. Jest tylko jeden warunek – musisz wykazać spadek obrotów o co najmniej 75%.

Jeżeli natomiast już na początku pandemii otrzymywałeś postojowe i zawiesiłeś płacenie składek ZUS, nadal będziesz korzystać z takiej pomocy przez kolejne miesiące (do 30 września br.).

d2l6cmo

Podziel się opinią

Share
d2l6cmo
d2l6cmo
Więcej tematów