Czy 28 kwietnia to niedziela handlowa? Zakupy przed majówką będą łatwiejsze
Zbliża się ostatni weekend kwietnia. Zgodnie z przepisami ustawy o zakazie handlu, w wypadającą w jego trakcie niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą mogły prowadzić działalność. Zrobienie zakupów przed majówką będzie więc łatwiejsze.
26.04.2024 10:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podział na niedziele handlowe i niehandlowe funkcjonuje od 2018 roku. Obecnie obowiązujące przepisy, zakładają zaledwie siedem wyjątków od zakazu handlu. Najbliższy będzie miał miejsce 28 kwietnia. To spore udogodnienie przed dniami ustawowo wolnymi, które wypadają na początku maja.
28 kwietnia to niedziela handlowa. Kiedy wypadają kolejne?
Lista niedziel, w trakcie których nie obowiązuje ograniczenie handlu, regulują przepisy ustawy z 2018 roku. Zgodnie z obowiązującym prawem, zakaz, który reguluje weekendową działalność sklepów, nie obowiązuje:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- w dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia
- w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy
- w czasie ostatnich niedziel, wypadających w miesiącach: styczeń, kwiecień, czerwiec oraz sierpień.
Na podstawie wspomnianych przepisów opracowany został kalendarz niedziel handlowych na 2024 rok. Wynika z niego, że najbliższa niedziela - 28 kwietnia - będzie trzecią, z przewidzianych na ten rok niedziel handlowych. Kolejne będą miały natomiast miejsce 30 czerwca, 25 sierpnia, 15 grudnia oraz 22 grudnia.
Niedziela handlowa w kwietniu przed ograniczeniem handlu w majówkę
Osoby planujące zakupy, powinny mieć na uwadze, że najbliższa niedziela handlowa poprzedzi święta ustawowo wolne, w trakcie których obowiązywać będzie ograniczenie sprzedaży. Mowa o 1 oraz 3 maja, a także niedzieli, wypadającej 5 maja, która w tym roku wchodzi w skład długiego weekendu. W tych dniach zrobienie zakupów będzie możliwe wyłącznie w określonych przez ustawodawców punktach handlowych - m.in. na stacjach paliw, w sklepach prowadzonych przez właścicieli czy w placówkach, zlokalizowanych na dworcach.