Niedziele handlowe 2024. Kalendarz. Terminy reguluje ustawa
Podział na niedziele handlowe i niedziele z zakazem handlu funkcjonuje od 2018 roku. Ich kalendarz jest stały - terminy niedziel handlowych wyznaczają przepisy. Kiedy wypadają niedziele handlowe 2024? Czy zakaz handlu zostanie zniesiony?
Zgodnie z przepisami Ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, święta oraz w niektóre inne dni, w trakcie roku wypada siedem niedziel handlowych. W czasie pozostałych działalność mogą prowadzić wyłącznie placówki, których profil wpisuje się w listę wyjątków od zakazu handlu, wskazanych przez ustawodawców. Jak prezentuje się kalendarz niedziel handlowych 2024?
Niedziele handlowe 2024. Kiedy wypadają?
Ograniczenie handlu obowiązuje przez większość niedziel w roku. Nieobjętymi zakazem sprzedaży są jedynie te, wskazane w ustawie z 2018 roku. Zgodnie z przepisami, są nimi kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, niedziela bezpośrednio poprzedzająca pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz ostatnie niedziele, wypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Powrót niedziel handlowych. Polacy podzieleni
Oznacza to, że terminami niedziel handlowych w 2024 są:
- 28 stycznia 2024
- 24 marca 2024
- 28 kwietnia 2024
- 30 czerwca 2024
- 25 sierpnia 2024
- 15 grudnia 2024
- 22 grudnia 2024.
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, w czasie pozostałych działalność sklepów i punktów sprzedaży będzie ograniczona. Zakupy będzie można zrobić jedynie w części placówek, które są zwolnione z zakazu handlu. Są to między innymi stacje paliw, apteki, sklepy zlokalizowane na dworcach i lotniskach, piekarnie i cukiernie, czy sklepy, w których klientów obsługuje właściciel lub członkowie jego rodziny.
Niedziela handlowa 2024. Czy zakaz handlu zostanie zniesiony?
Zakaz handlu jest przedmiotem wielu dyskusji. Nie brakuje zarówno osób, które wskazują na pozytywy wprowadzonego w 2018 roku ograniczenia, jak i głosów przeciwnych zamykaniu sklepów w niedzielę.
Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, 50,3 proc. respondentów deklaruje, że zmiany w zakazie handlu są ich zdaniem konieczne. 29,9 proc. ankietowanych opowiedziało się za przywróceniem handlu przynajmniej w jedną niedzielę miesiąca, natomiast 20,4 proc. ankietowanych uważa, że zakaz handlu w niedzielę powinien zostać całkowicie zniesiony. Za pozostawieniem przepisów w obecnej formie, a więc ograniczeniem handlu, obowiązującym przez większość niedziel roku opowiedziało się 42 proc. ankietowanych.
Czy zakaz handlu zostanie zniesiony? To jeden z punktów, które w swoim programie zaprezentowała Koalicja Obywatelska. Innego zdania są jednak koalicjanci, z którymi KO ma szansę stworzyć rząd. - W naszym programie były wszystkie niedziele handlowe. Nasz koalicjant - Trzecia Droga - mówi o dwóch, Lewica w ogóle nie chce niedziel handlowych. Będziemy przekonywać przyjaciół, by niedziel handlowych było więcej - stwierdził w rozmowie z Radiem Zet Andrzej Domański, doradca Donalda Tuska.