Majówka 2024. Dni wolne w szkołach. Uczniowie mają powody do zadowolenia
Majówka to czas wyczekiwany nie tylko przez pracowników, ale również uczniów. Część z nich może bowiem liczyć na znaczne przedłużenie wypoczynku w piątym miesiącu roku ze względu na przypadający w tym czasie okres matur i egzaminów ósmoklasisty.
Tegoroczna majówka rozpocznie się w środę. 1 maja wypada ustawowo wolne Święto Pracy a dwa dni później - również wolne ustawowe, czyli Święto Konstytucji Trzeciego Maja. Uczniowie są najczęściej zwolnieni z zajęć dydaktycznych również 2 maja, czyli w Dzień Flagi RP, co oznacza, że uczniów na początku maja czeka długi weekend.
Majówka to początek. Ci uczniowie zyskają dodatkowy dzień wolny
Poza świętami ustawowo wolnymi od pracy i nauki, szkołom przysługuje tzw. pula dni dyrektorskich, czyli 6 (w szkołach podstawowych) bądź 10 (w szkołach średnich) dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, które w roku szkolnym może wyznaczyć dyrektor placówki. Częstą praktyką jest zapewnienie na ich podstawie wolnego w czasie majówki, a także egzaminów, odbywających się w szkołach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyjątkowe nagranie z Islandii. Erupcja wulkanu i zorza polarna
W związku z rozpoczynającymi się we wtorek 7 maja maturami, uczniowie szkół ponadpodstawowych najczęściej mogą liczyć na dodatkowe wolne w trakcie pierwszych trzech dni egzaminów dojrzałości.
W szkołach podstawowych dodatkowe wolne może zostać natomiast ogłoszone w trakcie odbywających się od 14 do 16 maja 2024 egzaminów ósmoklasisty. "Najbardziej skorzystają z tego uczniowie zespołów szkół, którzy mają wolne zarówno w trakcie egzaminu ósmoklasisty, jak i matur. Dla nich to dodatkowe 11 dni bez zajęć w szkole" - wylicza Onet.
Dni wolne od szkoły w maju. Kolejne święto na koniec miesiąca
W tym roku dni ustawowo wolne w maju wypadną na początku oraz na końcu miesiąca. W czwartek 30 maja obchodzone będzie bowiem Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, które jest świętem ruchomym. W związku z nim, w wielu szkołach dyrektorzy zdecydowali się ponownie na odwołanie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w piątek 31 maja.