Boże Ciało. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to jedno z głównych świąt w Kościele katolickim
Boże Ciało to powszechna nazwa święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To jedna z najważniejszych uroczystości kościelnych, której celebra jest związana z cudem przemiany konsekrowanego chleba i wina. Choć uroczystość jest znana od początku chrześcijaństwa, jej kult pojawił się dopiero tysiąc lat później.
Boże Ciało to święto ruchome, które każdego roku wypada we czwartek następujący po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej. W tym czasie wierni oddają kult Najświętszemu Sakramentowi, a także manifestują swoją wiarę.
Boże Ciało. Początki święta w objawieniach
Początki tradycji obchodzenia Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa sięgają XIII wieku. Na początku stulecia, podczas odbywającego się w 1215 roku Soboru Laterańskiego IV przyjęto dogmat o transsubstancjacji (przemianie chleba i wina w ciało i krew Jezusa z zachowaniem ich naturalnych przypadłości).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ksiądz został zapytany o kolędę przez internet. Odpowiedział stanowczo
Ta decyzja spowodowała zainteresowanie kultem Eucharystii, którą zaczęto postrzegać jako dowód na obecność Chrystusa na Ziemi. Początkowo uroczystość, związana z kultem Najświętszego Sakramentu była obchodzona w Wielki Czwartek - czyli w czasie uroczystości, wspominającej Ostatnią Wieczerzę.
Bezpośrednią przyczyną wprowadzenia Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa do tradycji kościelnej, były widzenia bł. Julianny z Cornillon. Te zaczęły się już w 1207 roku, jednak dopiero kilkanaście lat później kobiecie miał ukazać się Chrystus, który domagał się ustanowienia święta eucharystycznego na pierwszy czwartek wypadający po święcie Trójcy Przenajświętszej. Początkowo uroczystość wprowadzono w diecezji Liege w 1246 roku. Tam również odbyła się pierwsza procesja z okazji Bożego Ciała.
Boże Ciało jako święto kościelne
W późniejszych latach bł. Julianna z Cornillon została oskarżona o herezję, dlatego zaprzestano obchodów Uroczystości Ciała i Krwi Jezusa. Temat święta powrócił jednak w 1263 r. przez cud eucharystyczny, który wydarzył się we włoskiej Bolsenie. Wówczas w trakcie jednej z mszy, odprawiający ją kapłan zauważył, że na konsekrowanej hostii pojawiły się krople krwi.
Informacja ta, wraz z poplamioną krwią chustą, dotarła do urzędującego wówczas papieża, Urbana IV, który na mocy bulli Transiturus de hoc Mundo ustanowił święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa dla całego kościoła. Stało się to w 1264 roku. Po śmierci biskupa Rzymu o uroczystości ponownie zapomniano. Jej kult powrócił do Kościoła katolickiego w 1389 roku na mocy decyzji papieża Urbana VI.
Boże Ciało w Polsce. Tradycyjna procesja w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Eucharystyczne święto było obchodzone w Polsce po raz pierwszy w 1320 r. w diecezji krakowskiej. Jako uroczystość obowiązującą we wszystkich diecezjach, zostało jednak uznane dopiero 100 lat później - na mocy synodu gnieźnieńskiego z 1420 roku.
Nieodłącznym elementem uroczystości Bożego Ciała są procesje, przemierzające ulice miast i wsi. Te od XV w. odprawiano regularnie w Niemczech, Anglii, Francji, północnych Włoszech oraz Polsce. Podczas uroczystego przemarszu, uczestnicy zatrzymują się przy czterech, specjalnie skonstruowanych na tę okazję ołtarzy. Przy każdym z nich odczytywany jest jeden z fragmentów Ewangelii.
Boże Ciało jest w Polsce nie tylko ważnym świętem kościelnym, ale także dniem wolnym od pracy i nauki.