Boże Ciało. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to jedno z głównych świąt w Kościele katolickim
Boże Ciało to powszechna nazwa święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To jedna z najważniejszych uroczystości kościelnych, której celebra jest związana z cudem przemiany konsekrowanego chleba i wina. Choć uroczystość jest znana od początku chrześcijaństwa, jej kult pojawił się dopiero tysiąc lat później.
08.06.2023 07:00
Boże Ciało to święto ruchome, które każdego roku wypada we czwartek następujący po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej. W tym czasie wierni oddają kult Najświętszemu Sakramentowi, a także manifestują swoją wiarę.
Boże Ciało. Początki święta w objawieniach
Początki tradycji obchodzenia Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa sięgają XIII wieku. Na początku stulecia, podczas odbywającego się w 1215 roku Soboru Laterańskiego IV przyjęto dogmat o transsubstancjacji (przemianie chleba i wina w ciało i krew Jezusa z zachowaniem ich naturalnych przypadłości).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ta decyzja spowodowała zainteresowanie kultem Eucharystii, którą zaczęto postrzegać jako dowód na obecność Chrystusa na Ziemi. Początkowo uroczystość, związana z kultem Najświętszego Sakramentu była obchodzona w Wielki Czwartek - czyli w czasie uroczystości, wspominającej Ostatnią Wieczerzę.
Bezpośrednią przyczyną wprowadzenia Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa do tradycji kościelnej, były widzenia bł. Julianny z Cornillon. Te zaczęły się już w 1207 roku, jednak dopiero kilkanaście lat później kobiecie miał ukazać się Chrystus, który domagał się ustanowienia święta eucharystycznego na pierwszy czwartek wypadający po święcie Trójcy Przenajświętszej. Początkowo uroczystość wprowadzono w diecezji Liege w 1246 roku. Tam również odbyła się pierwsza procesja z okazji Bożego Ciała.
Zobacz także
Boże Ciało jako święto kościelne
W późniejszych latach bł. Julianna z Cornillon została oskarżona o herezję, dlatego zaprzestano obchodów Uroczystości Ciała i Krwi Jezusa. Temat święta powrócił jednak w 1263 r. przez cud eucharystyczny, który wydarzył się we włoskiej Bolsenie. Wówczas w trakcie jednej z mszy, odprawiający ją kapłan zauważył, że na konsekrowanej hostii pojawiły się krople krwi.
Informacja ta, wraz z poplamioną krwią chustą, dotarła do urzędującego wówczas papieża, Urbana IV, który na mocy bulli Transiturus de hoc Mundo ustanowił święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa dla całego kościoła. Stało się to w 1264 roku. Po śmierci biskupa Rzymu o uroczystości ponownie zapomniano. Jej kult powrócił do Kościoła katolickiego w 1389 roku na mocy decyzji papieża Urbana VI.
Boże Ciało w Polsce. Tradycyjna procesja w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Eucharystyczne święto było obchodzone w Polsce po raz pierwszy w 1320 r. w diecezji krakowskiej. Jako uroczystość obowiązującą we wszystkich diecezjach, zostało jednak uznane dopiero 100 lat później - na mocy synodu gnieźnieńskiego z 1420 roku.
Nieodłącznym elementem uroczystości Bożego Ciała są procesje, przemierzające ulice miast i wsi. Te od XV w. odprawiano regularnie w Niemczech, Anglii, Francji, północnych Włoszech oraz Polsce. Podczas uroczystego przemarszu, uczestnicy zatrzymują się przy czterech, specjalnie skonstruowanych na tę okazję ołtarzy. Przy każdym z nich odczytywany jest jeden z fragmentów Ewangelii.
Boże Ciało jest w Polsce nie tylko ważnym świętem kościelnym, ale także dniem wolnym od pracy i nauki.