Trwa ładowanie...

Boże Ciało 2023. Czy udział w procesji jest dla wiernych obowiązkowy?

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. Z tej okazji w wielu polskich miejscowościach odbywają się uroczyste procesje. Czy wierni muszą wziąć w nich udział? Obecność w tym dniu na mszy świętej jest dla nich nakazany.

Procesja w Boże Ciało. Czy udział w niej jest obowiązkowy?Procesja w Boże Ciało. Czy udział w niej jest obowiązkowy?Źródło: PAP, fot: Grzegorz Michałowski
d3qoe2r
d3qoe2r

Boże Ciało to ruchome święto, które zgodnie z kalendarzem liturgicznym zawsze wypada we czwartek. W 2023 roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przypadnie 8 czerwca. W związku z jej rangą, jest to nie tylko święto obowiązkowe, ale również dzień ustawowo wolny od pracy. Czy katolicy, którzy wezmą w tym dniu udział w procesji, są "zwolnieni" z mszy świętej?

Procesja na Boże Ciało. Czy trzeba wziąć w niej udział?

Jednym z elementów obchodów Bożego Ciała, są uroczyste procesje, które przechodzą ulicami miast i wsi. Dla katolików to okazja do zamanifestowania swojej wiary. Uczestnicy uroczystych pochodów zatrzymują się przy czterech ołtarzach, symbolizujących czterech ewangelistów oraz cztery strony świata, w których powinno być głoszone słowo boże.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Długi weekend w czerwcu. Polacy stawiają na jeden kierunek

Wielu wiernych zastanawia się, czy udział w procesji z okazji Bożego Ciała jest dla nich obowiązkowy. Jak wskazuje Kodeks Prawa Kanonicznego, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest jednym ze świąt nakazanych. Oznacza to, że katolicy powinni w tym dniu udać się na mszę świętą - procesje, w przeciwieństwie do liturgii, nie są obowiązkowe.

Czy udział w procesji na Boże Ciało zwalnia ze mszy świętej?

Kolejne z pytań, które często pojawia się przy okazji Bożego Ciała, dotyczy "zwolnienia" z obowiązku uczestnictwa we mszy świętej, przez udział w uroczystej procesji. Jak informują duchowni, osoby, które wezmą udział w samej procesji, wciąż będą zobowiązane do wypełnienia kan. 1246 Kodeku Prawa Kanonicznego, czyli uczestniczenia we mszy świętej.

d3qoe2r
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3qoe2r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qoe2r
Więcej tematów