Boże Ciało 2023. Czy udział w procesji jest dla wiernych obowiązkowy?
Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. Z tej okazji w wielu polskich miejscowościach odbywają się uroczyste procesje. Czy wierni muszą wziąć w nich udział? Obecność w tym dniu na mszy świętej jest dla nich nakazany.
Boże Ciało to ruchome święto, które zgodnie z kalendarzem liturgicznym zawsze wypada we czwartek. W 2023 roku Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przypadnie 8 czerwca. W związku z jej rangą, jest to nie tylko święto obowiązkowe, ale również dzień ustawowo wolny od pracy. Czy katolicy, którzy wezmą w tym dniu udział w procesji, są "zwolnieni" z mszy świętej?
Procesja na Boże Ciało. Czy trzeba wziąć w niej udział?
Jednym z elementów obchodów Bożego Ciała, są uroczyste procesje, które przechodzą ulicami miast i wsi. Dla katolików to okazja do zamanifestowania swojej wiary. Uczestnicy uroczystych pochodów zatrzymują się przy czterech ołtarzach, symbolizujących czterech ewangelistów oraz cztery strony świata, w których powinno być głoszone słowo boże.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Długi weekend w czerwcu. Polacy stawiają na jeden kierunek
Wielu wiernych zastanawia się, czy udział w procesji z okazji Bożego Ciała jest dla nich obowiązkowy. Jak wskazuje Kodeks Prawa Kanonicznego, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest jednym ze świąt nakazanych. Oznacza to, że katolicy powinni w tym dniu udać się na mszę świętą - procesje, w przeciwieństwie do liturgii, nie są obowiązkowe.
Czy udział w procesji na Boże Ciało zwalnia ze mszy świętej?
Kolejne z pytań, które często pojawia się przy okazji Bożego Ciała, dotyczy "zwolnienia" z obowiązku uczestnictwa we mszy świętej, przez udział w uroczystej procesji. Jak informują duchowni, osoby, które wezmą udział w samej procesji, wciąż będą zobowiązane do wypełnienia kan. 1246 Kodeku Prawa Kanonicznego, czyli uczestniczenia we mszy świętej.