Dyspensa 9 czerwca 2023. Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso?
Boże Ciało w 2023 roku przypadło 8 czerwca. W związku z wolnym czwartkiem, wielu Polaków zdecydowało się wziąć urlop w piątek i skorzystać z szansy na długi weekend. Czy 9 czerwca można jeść mięso? Wszystko zależy od decyzji biskupów.
09.06.2023 | aktual.: 09.06.2023 14:36
Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto ruchome, które każdego roku wypada we czwartek. Z tego względu wiele osób decyduje się na wzięcie dodatkowego urlopu w piątek, wykorzystując okazję na czterodniowy długi weekend czerwcowy, podczas którego organizowane są spotkania ze znajomymi i rodziną.
Dyspensa 9 czerwca. Gdzie obowiązuje?
Wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych obowiązuje katolików w każdy piątek. Wyjątkiem są jednak te dni, na które zostanie udzielona dyspensa oraz dni świąteczne. Czy oznacza to, że 9 czerwca wierni powinni powstrzymać się od dań mięsnych? Wszystko zależy od decyzji arcybiskupów danej diecezji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Decyzję o udzieleniu dyspensy na piątek, wypadający po Bożym Ciele jeszcze pod koniec maja podjął metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W zamian za to, wierni powinni odmówić dowolną modlitwę według intencji papieża Franciszka. Dyspensa 9 czerwca będzie również obowiązywać na terenie Archidiecezji Gnieźnieńskiej, diecezji warszawsko-praskiej czy diecezji bydgoskiej. W pierwszych tygodniach czerwca o dyspensie udzielonej na piątek po Bożym Ciele poinformowali również biskupi diecezji: legnickiej, wrocławskiej i świdnickiej, a także diecezji peplińskiej, archidiecezji przemyskiej czy diecezji płockiej.
Zobacz także
Na decyzję o zwolnieniu ze wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych decyduje się coraz więcej biskupów. Warto więc na bieżąco śledzić komunikaty przez nich wydawane.
Zakaz jedzenia mięsa 9 czerwca. Kto w piątek po Bożym Ciele musi zachować wstrzemięźliwość?
Jeżeli duchowni nie zwolnią wiernych z obowiązku powstrzymania się od spożycia mięsa w piątek 9 czerwca, wstrzemięźliwość będą musieli zachować wszyscy katolicy, którzy ukończyli 14. rok życia. Wskazuje na to kanon 1252. Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Zobacz również: Boże Ciało 2023. Symbolika czterech ołtarzy