Trwa ładowanie...

Dyspensa po Bożym Ciele. Wierni będą mogli zjeść mięso?

Czy w piątek 17 czerwca - czyli dzień przypadający zaraz po Bożym Ciele - wierni Kościoła Katolickiego będą mogli spożywać produkty mięsne? Zezwoliły na to tylko niektóre diecezje. Należy bowiem pamiętać, że dyspensa wydawana w takich przypadkach przez biskupów ma charakter terytorialny.

Długi weekend to idealna okazja na grillaDługi weekend to idealna okazja na grillaŹródło: Pixabay
d420asb
d420asb

Tegoroczne święto Bożego Ciała przypada w czwartek 16 czerwca 2022 r. W każdy piątek natomiast katolików obowiązuje post. To oznacza, że wierni Kościoła Katolickiego nie mogą spożywać potraw mięsnych.

17 czerwca jednak, zakaz ten - jak się okazuje - nie będzie aż tak restrykcyjny. W niektórych parafiach ogłoszono bowiem dyspensę - wyjątkową możliwość zjedzenia produktów mięsnych w piątek po Bożym Ciele. Niektóre lokalne władze kościele postawiły jednak określone warunki, np. obowiązek złożenie ofiary "na misje".

Dyspensę od przestrzegania tego rodzaju zasad religii katolickiej mogą wydać jedynie kierujący diecezjami biskupi. Tak stało się m.in. w przypadku Archidiecezji Warszawskiej. W komunikacie sygnowanym przez kardynała Kazimierza Nycza wskazano m.in., że "w piątek 17 czerwca 2022 r. w Archidiecezji Warszawskiej nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych".

Metropolita warszawski w zamian zachęcił jednak parafian "do modlitwy w intencjach Ojca Świętego".

d420asb

Boże Ciało 2022. Czy w piątek wierni będą mogli zjeść mięso?

Tymczasowe odejście od postu w dniu 17 czerwca przewidziała również Archidiecezja Przemyska. Na oficjalnej stronie kurii można przeczytać, że "po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, tj. 17 czerwca 2022 r., na terenie Archidiecezji Przemyskiej, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych".

"Dyspensy udzielił Metropolita Przemyski, abp Adam Szal, który jednocześnie zobowiązuje korzystających z dyspensy do złożenia ofiary na misje" - wskazano w opublikowanym komunikacie.

Warto podkreślić, że w parafiach, które po Bożym Ciele obchodzą uroczystość odpustową, wstrzemięźliwość od jedzenia mięsa nie jest obowiązkowa. Zazwyczaj komunikaty w tej sprawie można znaleźć na stronie internetowej lokalnych władz kościelnych lub w kościele, wśród ogłoszeń parafialnym.

Dyspensa w Kościele Katolickim. Czym jest? Jak działa?

Dyspensa - jak wielokrotnie podkreśla Kościół Katolicki - ma charakter terytorialny. Oznacza to, że osoba przynależąca do kościoła, która na czas postu opuściła teren swojej parafii - gdzie dyspensy nie udzielono - nadal musi powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Analogicznie działa to w przeciwnym przypadku, kiedy dana osoba przebywa na terytorium, którego władze kościelne dyspensy udzieliły.

Zobacz też: Długi weekend w czerwcu. Polacy stawiają na jeden kierunek

Należy jednak nadmienić, że jeżeli dana osoba chce spożywać mięso pomimo nieudzielenie dyspensy na danym terenie, może osobiście starać się o takie zezwolenie u proboszcza parafii. Najczęściej się ją otrzymuje - w zamian za np. powstrzymanie się od jedzenie mięsa innego dnia.

d420asb

Boże Ciało to inaczej Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest tzw. świętem ruchomym. Boże Ciało obchodzone jest 60 dni po świętach wielkanocnych.

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d420asb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d420asb
Więcej tematów