Trwa ładowanie...

Boże Ciało. Co to za święto? Skąd się wzięło?

W czwartek 11 czerwca obchodzimy Boże Ciało. Co to za święto? Dlaczego je obchodzimy? Kto po raz pierwszy je zainicjował? Sprawdź krótką historię.

Share
Boże Ciało. Co to za święto? Skąd się wzięło?
Źródło: Getty Images
dc2tl5s

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest obchodzona w Kościele katolickim na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentu Eucharystii. Najbardziej charakterystycznym elementem obchodów Bożego Ciała są procesje do czterech ołtarzy.

Boże ciało jest świętem nakazanym, co oznacza, że wierni powinni w tym dniu uczestniczyć we Mszy Świętej. W Polsce Boże Ciało jest też dniem wolnym od pracy.

Warto też dodać, że Boże Ciało jest świętem ruchomym, które przypada zawsze w czwartek po niedzieli Trójcy Świętej. W tym roku będzie to 11 czerwca.

dc2tl5s

Skąd się wzięło święto Bożego Ciała?

Początek święta Bożego Ciała jest związany ze św. Julianną z Cornillon (1192-1258), przeoryszą klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege. W 1245 roku miała ona objawienie – Jezus Chrystus poprosił o ustanowienie osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii, chciał, by to był czwartek po niedzieli Trójcy Świętej. Rok później biskup Liege ustanowił święto Bożego Ciała. W 1246 roku odbyła się pierwsza procesja.

Niestety biskup zmarł w tym samym roku, a wyżsi duchowni podważyli jego decyzję, uznając ją za przedwczesną. Konieczne było ponowne zbadanie sprawy. Ostatecznie w 1251 roku ulicami Liege po raz kolejny przeszła procesja, a poprowadził ją archidiakon Jakub, późniejszy papież Urban IV. Ojciec Święty w 1264 roku oficjalnie ustanowił w Rzymie uroczystość Bożego Ciała.

W Polsce po raz pierwszy procesje Bożego Ciała pojawiły się w XIV wieku. Zwyczaj śpiewania Ewangelii przy czterech ołtarzach wprowadzono w XVI wieku.

Zobacz także: Grzegorz Schetyna o liście Jarosława Kaczyńskiego: krzyk rozpaczy

dc2tl5s

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc2tl5s
dc2tl5s
Więcej tematów