Trwa ładowanie...

Ołtarze na Boże Ciało. Dlaczego są cztery?

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu ma wielowiekowe tradycje. Jedną z nich są uroczyste procesje, które przemierzają ulice miast i wsi. Jak wyglądają? Dlaczego wierni zatrzymują się w ich trakcie przy czterech ołtarzach?

Ołtarze na Boże Ciało. Dlaczego wierni zatrzymują się przy czterech?Ołtarze na Boże Ciało. Dlaczego wierni zatrzymują się przy czterech?Źródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
d2wnxx8
d2wnxx8

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto ruchome, które wypada 60 dni po Wielkanocy, w pierwszy czwartek po Zielonych Świątkach. W 2023 roku jest to 8 czerwca. Święto to ma radosny i dziękczynny charakter - w tym dniu wierni wychodzą na ulice, by dać świadectwo swojej wierze. Uroczyste procesje odbywają się według ustalonego protokołu.

Boże Ciało 2023. Symbolika czterech ołtarzy

Procesje z okazji Bożego Ciała mają kilkusetletnią tradycję. W Polsce odbywają się od XV wieku. Obecnie przybrały one formę uroczystych przemarszów ulicami miast oraz wsi. Ich obowiązkowym elementem są m.in. cztery ołtarze, przy których zatrzymuje się katolicki pochód. W czasie procesji wierni (najczęściej dzieci) sypią na ulice kwiaty, tworząc "dywan" po którym przechodzi celebrans, czyli duchowny, sprawujący liturgię, trzymając w dłoniach monstrancję z konsekrowaną hostią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Procesje z okazji Bożego Ciała

Liczba ołtarzy na Boże Ciało nie jest przypadkowa - podczas postoju procesji, odczytywane są fragmenty czterech Ewangelii: wg św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza oraz św. Jana. Symboliczne konstrukcje nawiązują czterech ewangelistów. Dodatkowo cztery ołtarze symbolizują cztery strony świata, gdzie należy głosić Słowo Boże.

d2wnxx8

Ołtarz na Boże Ciało. Kto zajmuje się jego budową?

Tworzenie ołtarzy pod gołym niebem, wyznaczających trasę procesji odbywających się w Boże Ciało to proces, który w wielu parafiach odbywa się nawet kilka dni przed uroczystością. Budową konstrukcji zajmują się najczęściej wierni - w niektórych miastach tradycja wznoszenia symbolicznych ołtarzy od lat jest kultywowana przez te same osoby. Oprócz czterech ołtarzy, ulice i domy są przyozdabiane kwiatami i religijnymi emblematami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2wnxx8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wnxx8
Więcej tematów