Trwa ładowanie...

Ważna decyzja biskupów: 31 grudnia katolicy będą mogli zjeść mięso

Dyspensa z okazji sylwestra 2021/2022. Mimo że 31 grudnia wypada w piątek, dzięki dyspensy udzielonej przez biskupów poszczególnych diecezji, katolików nie obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Dyspensa na sylwestra 2021. Abp Stanisław Budzik podaje warunki
Dyspensa na sylwestra 2021. Abp Stanisław Budzik podaje warunki Źródło: Adobe Stock
dae6izi
dae6izi

Ostatni dzień tego roku wypada w piątek, co dla wielu ludzi komplikuje możliwość celebrowania sylwestra. Ze względu na post katolicy muszą zachowywać wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych tak jak w czasie całego roku.

Biskupi podjęli ważną decyzję w sprawie dyspensy na sylwestra 2021/2022. Przedstawili jednocześnie warunki, w jakich będzie ona obowiązywać.

Sylwester 2021/22. Czy można wtedy jeść mięso i imprezować?

Biskupi z Lubelszczyzny i Podkarpacia podjęli decyzję i udzielili dyspensy na sylwestra 2021/2022 nie tylko swoim wiernym, ale też wszystkim osobom przebywającym na terenie poszczególnych diecezji. To oznacza, że katolicy mogą imprezować do woli i jeść mięso.

Duda zawetował "lex TVN". "Jego relacje z Nowogrodzką są oschłe"

Katolicy na co dzień, przez cały rok są zobowiązani do zachowania pokutnego charakteru piątku (nie powinni np. uczestniczyć w imprezach) oraz do przestrzegania postu – wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Biskupi mogą jednak zwolnić swoich wiernych z tych ograniczeń w wyjątkowych sytuacjach – tak jest np. w przypadku wesel, które przez pandemię odbywają się w piątki w archidiecezji lubelskiej. Tak jest też na całej Lubelszczyźnie i Podkarpaciu w sylwestra 2021/2022, a więc w piątek, 31 grudnia. Wtedy obowiązuje dyspensa.

dae6izi

Dyspensa na sylwestra 2021. Abp Stanisław Budzik podaje warunki

– Udzielam dyspensy od obowiązku powstrzymania się od spożywania pokarmów mięsnych i zachowania pokutnego charakteru piątku 31 grudnia 2021 r. Jednocześnie usilnie zachęcam wszystkich wiernych, którzy skorzystają z dyspensy do zadośćuczynienia obowiązkowi pokuty w wybranej formie (np. wypełnienie uczynków miłosierdzia, jałmużny dop. red.) – ogłosił metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik.

Jego dyspensa obowiązuje wiernych w Lublinie i centralnej części Lubelszczyzny.

Źródło: Super Express

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dae6izi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dae6izi
Więcej tematów