Trwa ładowanie...

Kolejne obostrzenia dla kobiet w Afganistanie. Zakaz podróżowania bez asysty mężczyzn oraz słuchania muzyki

W niedzielę 26 grudnia zaczął obowiązywać nowy zakaz w rządzonym przez Talibów Afganistanie. W podróżach dłuższych niż 72 km, kobiety mają zakaz podróżowania bez asysty bliskich męskich krewnych. Kobietom nie wolno także przemieszczać się bez hidżabu oraz słuchać muzyki. Firmy transportowe i prywatni przewoźnicy będą podlegać karze, jeśli złamią ten zakaz.

Share
Afganistan. Dopełnia się proces wykluczania kobiet ze sfery publicznej
Afganistan. Dopełnia się proces wykluczania kobiet ze sfery publicznej Źródło: East News, fot: Melad
d1h7lmq

Przedstawiając nowe zalecenia, rzecznik Ministerstwa Promocji Cnoty i Zapobiegania Występkom, Sadeq Akif Muhadżir zaznaczył, że przyjęte w przepisach sformułowanie: "jeśli nie towarzyszą im (kobietom) bliscy krewni", odnosi się wyłącznie do mężczyzn.

Zgodnie z wyjaśnieniami kobiety, których głowa nie jest zakryta tradycyjną chustą, nie mają prawa korzystać ze środków transportu. Od niedzieli obowiązuje także zakaz odtwarzania muzyki, niezależnie czy podróżuje się publiczne czy prywatne.

Nowe obostrzenia w Afganistanie

Czytaj także: Afganistan upadnie zimą. Talibowie nic na to nie poradzą

d1h7lmq

Póki co resort promujący cnotę i walczący z występkiem nie określił, co może być uznane za hidżab. W wielu prowincjach kobiety noszą po prostu chustki na głowie, ale w rozumieniu niektórych integrystów powinny również zakrywać twarz i nosić muzułmańską burkę.

Afgańczycy chcą powrotu turystów. Planują odbudowę swoich zabytków i miejsc historycznych

Nowe zalecenia dotyczące sytuacji kobiet w Afganistanie zostały głoszone zaledwie kilka tygodni po wprowadzeniu w życie zasady, że kanały telewizyjne nie mogą wyświetlać jakichkolwiek filmów fabularnych, w tym sitcomów, w których występują aktorki. Nakazano też, by prezenterki telewizyjne nosiły hidżaby.

Jak podaje agencja AFP, w Afganistanie dopełnia się proces stopniowego wykluczania kobiet ze sfery publicznej. Po latach względnie liberalnego podejścia do korzystania przez Afganki z praw, po ponownym przejęciu władzy w sierpniu 2021 roku przez talibów, pełnią swobód obywatelskich cieszą się znowu wyłącznie mężczyźni.

d1h7lmq

Talibowie zabronili już kobietom udziału w sporcie i obecności na stadionach. Zakazali też dziewczętom uczęszczania do szkół. Nakaz ten nie jest to jednak egzekwowany tak samo surowo we wszystkich częściach kraju.

Afganistan. Dopełnia się proces wykluczania kobiet ze sfery publicznej

AFP podaje, że w wydanym w listopadzie dekrecie o przestrzeganiu praw kobiet, który w zamyśle talibów miał im zjednać przychylność Zachodu, nie ma ani słowa o prawie kobiet do edukacji. Nie pada w nim także o zatrudnianiu kobiet w służbie publicznej, choć sytuacja jest rozwojowa, bo Afganistan pilnie potrzebuje pomocy międzynarodowej, a większość donatorów uzależnia ją od respektowania praw kobiet.

Na razie kobietom zatrudnionym uprzednio w administracji talibowie przekazano, by nie powracały do pracy do czasu opracowania przez rządzących "nowego planu". Ministerstwo Spraw Kobiet zostało zlikwidowane, a na jego miejsce powstało Ministerstwo Promocji Cnoty, które istniało za czasów rządów talibów w latach 90.

Przywódcy talibów podkreślają przy różnych okazjach, że sądom w Afganistanie nakazano sprawiedliwe traktowanie kobiet, zwłaszcza wdów ubiegających się o spadek. Talibowie twierdzą też, że zwrócili się do ministrów rządu o rozpowszechnianie świadomości praw kobiet w społeczeństwie. Z kolei za obostrzeniami dotyczącymi pracy i edukacji stoi, według Talibów, ochrona kobiet.

d1h7lmq

Źródło: PAP/AFP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1h7lmq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h7lmq
Więcej tematów