Czy w Wielki Czwartek obowiązuje post? To początek Triduum Paschalnego
Wielki Czwartek rozpoczyna okres ścisłych przygotowań do świąt wielkanocnych, nazwanych Triduum Paschalnym. To ważna uroczystość dla Katolików, którzy w tym dniu wspominają ostatnią wieczerzę Chrystusa. Czy w tym czasie należy zachować post ścisły?
05.04.2023 | aktual.: 05.04.2023 10:12
Termin Wielkiego Czwartku jest nierozłączny z terminem Wielkanocy - wypada bowiem trzy dni przed nią. To święto, w trakcie którego wierni wspominają ostatnią wieczerzę Chrystusa, a odbywająca się wieczorem liturgia rozpoczyna okres Triduum Paschalnego. W 2023 roku Wielki Czwartek wypada 6 kwietnia.
Czy w Wielki Czwartek nie można jeść mięsa?
Zgodnie z przepisami Kodeksu prawa kanonicznego, post obowiązuje katolików w trzech przypadkach. W każdy piątek miesiąca wierni powinni zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, natomiast w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek powinni dodatkowo ograniczyć liczbę spożywanych posiłków do trzech, zachowując post ścisły.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oznacza to, że - zgodnie z prawem kościelnym - wierni nie mają obowiązku rezygnacji z potraw mięsnych w Wielki Czwartek. Wielu księży zachęca jednak do praktykowania postu w tym dniu, a nawet w okresie całego Triduum Paschalnego.
Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła?
Wielki Czwartek nie należy również do kanonu świąt nakazanych, co oznacza, że wierni w tym dniu nie mają obowiązku uczestniczyć w liturgiach odbywających się w kościołach. Wielu katolików w pierwszym dniu Triduum Paschalnego udaje się jednak do świątyń na mszę wieczerzy pańskiej, która jest odprawiana w godzinach wieczornych, na pamiątkę ostatnich wydarzeń z życia Chrystusa oraz ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Po niej następuje uroczyste odprowadzenie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy, czyli tymczasowej kaplicy, gdzie rozpoczyna się adoracja, trwająca do Wielkiego Piątku.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.