Wielkanoc 2023. Kiedy wypada? W tym roku wyjątkowo późno
Święta wielkanocne są najstarszą i najważniejszą uroczystością, obchodzoną przez chrześcijan. Chociaż wypadają one zawsze w niedzielę i poniedziałek, ich data jest ruchoma - zwyczajowo święta Wielkiej Nocy wypadają w pierwszą niedzielę następującą po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.
26.01.2023 | aktual.: 16.02.2023 12:33
Wielkanoc 2023 przypada 9 kwietnia. Dzień później obchodzony jest Poniedziałek Wielkanocny, który w Polsce nazywany jest lanym poniedziałkiem. Oba ze świąt są dniami wolnymi od pracy i nauki.
Kiedy jest Wielkanoc 2023? Dlaczego jest to święto ruchome?
Zmartwychwstanie Pańskie każdego roku jest wyznaczane według ustalonych reguł. Data święta ma związek z wiosennymi fazami Księżyca - z tego względu Wielkanoc wypada zawsze pomiędzy 22 marca, a 25 kwietnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zgodnie z przekazami zawartymi w Piśmie Świętym, ukrzyżowanie Chrystusa miało miejsce trzy dni przed świętem Paschy, które wypada 14. dnia miesiąca żydowskiego nisan. Po interpretacji wskazanego kalendarza na obowiązujący obecnie kalendarz gregoriański ustalono ramy czasowe, w których mogą wypadać święta wielkanocne. Regułę tę wprowadzono już w 325 roku, podczas Soboru Nicejskiego.
Święta wielkanocne 2023. Wcześniej Wielki Post i Karnawał
Okres przygotowań do świąt Wielkiej Nocy zaczyna się niemal tuż po Bożym Narodzeniu. Od 6 stycznia trwa karnawał, który zakończą Ostatki, wypadające przed Środą Popielcową. Niemal tydzień wcześniej wypada zaś Tłusty Czwartek, czyli tradycja, na którą czekają wszyscy miłośnicy pączków i słodkich przekąsek. Kiedy w 2023 roku zaczyna się Wielki Tydzień? Okres ten rozpoczyna Niedziela Palmowa, która wypada 2 kwietnia.
Nie tylko Wielkanoc. Święta państwowe w 2023 roku
Święto Zmartwychwstania Pańskiego i następujący po nim, Poniedziałek Wielkanocny, są jednymi z trzynastu świąt państwowych w Polsce. Każde z nich zapewnia pracownikom oraz uczniom dodatkowy dzień wolny - chyba że wypadają one w weekend. Kalendarz świąt ustawowych 2023 prezentuje się następująco:
- 1 stycznia - Nowy Rok (niedziela)
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli (piątek)
- 9 kwietnia - pierwszy dzień Wielkanocy (niedziela)
- 10 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek)
- 1 maja - Święto Państwowe (poniedziałek)
- 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja (środa)
- 28 maja - Zielone Świątki (niedziela)
- 8 czerwca - Boże Ciało (czwartek)
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny/Święto Wojska Polskiego (wtorek)
- 1 listopada - Wszystkich Świętych (środa)
- 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości (sobota)
- 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia (poniedziałek)
- 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia (wtorek).
W 2023 roku, aż dziewięć świąt ustawowo wolnych od pracy wypada w tygodniu roboczym.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.