Trwa ładowanie...
d43tnpd

Święto Niepodległości 11 listopada

Najnowsze informacje
Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada, który jest dniem wolnym od pracy o2.pl zajawki wewnętrzne

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Uwolnienie kraju z jarzma zaborców nastąpiło po 123 latach trwania zniewolenia.

Narodowe Święto Niepodległości – dlaczego 11 listopada?

Coroczne obchody Święta Niepodległości odbywają się 11 listopada – ten dzień został wyznaczony jako data umowna odzyskania niepodległości. Sam proces odbudowy niezależności przez Polskę nie został wdrożony z dnia na dzień, ale składał się z serii wydarzeń.

Warto wspomnieć powołanie Rady Regencyjnej, która ogłosiła niepodległość państwa 7 października 1918 roku. Znamiennym dniem okazał się też 11 listopada, gdy zwierzchnią władzę wojskową otrzymał Józef Piłsudski.

Zbiegło się to również z zawarciem rozejmu w Compiègne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej. Właśnie tę datę – 11 listopada 1918 roku – ogłoszono oficjalnym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody Święta Niepodległości – historia

Oficjalnie Święto Niepodległości zaczęto regularnie obchodzić 11 listopada 1937 roku, przy czym obchody odbyły się tylko dwa lata z rzędu ze względu na wybuch II wojny światowej w 1939 roku. W 1945 roku święto zniesiono na czas okupacji, a przywrócone zostało jako Narodowe Święto Niepodległości dopiero w 1989 roku.

Obecnie 11 listopada jest świętem wolnym od pracy, które jest co roku uroczyście obchodzone w całej Polsce. Popularnością cieszą się wydarzenia cykliczne takie jak biegi niepodległości, parady uliczne, koncerty patriotyczne, wystawy czy inscenizacje historyczne.

Obchody stulecia odzyskania niepodległości

W 2018 roku zorganizowane zostały w całej Polsce uroczyste obchody z okazji stulecia odzyskania niepodległości. W wielu miastach na cały rok zaplanowano wydarzenia, wystawy, koncerty, konferencje i spotkania w celu upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne uroczystości obchodów Narodowego Święta Niepodległości tradycyjnie odbędą się 11 listopada.

Marsz Niepodległości

Jednym z najbardziej charakterystycznych wydarzeń cyklicznych organizowanych w celu upamiętnienia Narodowego Święta Niepodległości jest odbywający się w Warszawie Marsz Niepodległości. Jest on manifestacją w formie pochodu, który co roku 11 listopada przechodzi ulicami Warszawy.

Chociaż liczne marsze z okazji dnia niepodległości odbywały się po 1989 roku w różnych miastach Polski, to właśnie warszawski Marsz Niepodległości urósł do rangi wydarzenia organizowanego na największą skalę. W 2010 roku marsz współorganizowały środowiska nacjonalistyczne, a w wydarzeniu wzięło udział kilkaset osób. Nie obyło się przy tym bez konfliktów między przedstawicielami organizacji prawicowych i antyfaszystowskich, jak również bez prób zablokowania przemarszu.

W 2011 roku Marsz Niepodległości zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny przyciągnął o wiele więcej uczestników, których według szacunków było ok. 20 tysięcy. Podczas manifestacji doszło do starć z policją, ataków na dziennikarzy i innych aktów agresji.

Ze względu na zakłócenia spokoju w czasie rokrocznych Marszów Niepodległości i pojawiające się w ich trakcie problematyczne hasła faszystowskie i rasistowskie, wydarzenie to budzi kontrowersje, jest też szeroko komentowane w mediach krajowych i zagranicznych.

d43tnpd
d43tnpd
d43tnpd
Więcej tematów
d43tnpd