Trwa ładowanie...

Szli z rasistowskimi hasłami przez centrum Warszawy. Chcą to powtórzyć na Marszu Niepodległości

Czarny Blok, czyli grupa, która w ubiegłym roku na Marszu Niepodległości niosła transparenty z rasistowskimi i faszystowskimi hasłami, już szykuje się na 11 listopada. W internecie zachęcają do udziału w wydarzeniu. "Znowu uderzamy, śmierć z wami, (…) Tarcze, stalowe pręty, kamienie, drzewce, chcecie nas przegonić, będzie pięknie" - słyszymy w klipie.

Share
Szli z rasistowskimi hasłami przez centrum Warszawy. Chcą to powtórzyć na Marszu NiepodległościŹródło: Youtube.com
d8txbr3

"Europa będzie biała, albo bezludna", "Czysta krew", "Biała Europa" – z takimi hasłami na transparentach Czarny Blok maszerował ulicami centrum Warszawy 11 listopada 2017 roku. Większość grupy miała zasłonięte twarze. Wygląda na to, że teraz może być podobnie.

Przemarsz Czarnego Bloku na Marszu Niepodległości w 2017 r.:

Youtube.com
Źródło: Youtube.com

Członkowie grupy już mobilizują się na tegoroczne Święto Niepodległości. W internecie opublikowali właśnie klip, który zachęca do udziału w Marszu Niepodległości. "Znowu uderzamy, śmierć z wami. Słońce tonie w czerni, Europa zapłonie (…) pogarda dla wroga, błysk w oku. Ani kroku wstecz, ani kroku. Wojownicy współczesnego wieku. Teleskop (pałka teleskopowa –red.) zamiast miecza, komin (kominiarka-red.) zamiast hełmu. Tarcze, stalowe pręty, kamienie, drzewce, chcecie nas przegonić, będzie pięknie" - słyszymy w klipie.

d8txbr3

I dalej: "Chcecie mieć spokój, rozpętamy wojnę. Ten pochód nie skończy się w kilka godzin". Na końcu klipu pojawia się zaproszenie na tegoroczny Marsz Niepodległości z hasłem "My nie odpuszczamy". W skład Czarnego Bloku wchodzą nacjonalistyczne grupy Szturmowcy i Niklot. Ta pierwsza posługuje się logiem błyskawicy wpisanej w okrąg. Niemal identyczne ma Brytyjska Unia Faszystów. Choć sama organizacja tłumaczy, że "symbol nawiązuje także wprost do tradycji polskiego podziemia zbrojnego i oparty został na emblemacie Grup Szturmowych Szarych Szeregów".

Szturmowcy to organizacja nacjonalistyczna. Kilka miesięcy temu na Uniwersytecie Warszawskim kolportowali ulotki "Polskie obozy zagłady? Poznaj prawdę!". Piszą tam o współpracy Żydów z nazistami i współodpowiedzialności za Holocaust.

"Chcemy nacjonalizmu opartego na etnicznym, kulturowym i cywilizacyjnym postrzeganiu Narodu. Bez któregokolwiek z tych elementów nie można mówić o byciu członkiem danego Narodu. Chcemy nacjonalizmu radykalnego, wręcz fanatycznego, odrzucamy liberalizm, kapitalizm, materialistyczne kłamstwa i marksistowski bełkot" – piszą w swoim manifeście.

Po ubiegłorocznym Marszu Niepodległości wszczęto śledztwo w sprawie propagowania faszyzmu. We wrześniu pojawiły się zapowiedzi, że rząd planuje nowelizację kodeksu karnego zakładającą, że propagowanie faszyzmu i komunizmu będzie czynem zabronionym. Nowe przepisy mają zwiększyć z dwóch do trzech lat kawy więzienia za przestępstwa z art. 256 kodeksu karnego, który mówi o nawoływaniu do nienawiści oraz propagowaniu ustroju faszystowskiego lub innego totalitarnego.

d8txbr3

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Kandydat szczery do bólu. W swojej kampanii nic nie obiecuje

d8txbr3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8txbr3
d8txbr3
Więcej tematów