Trwa ładowanie...

Szli z rasistowskimi hasłami przez centrum Warszawy. Chcą to powtórzyć na Marszu Niepodległości

Czarny Blok, czyli grupa, która w ubiegłym roku na Marszu Niepodległości niosła transparenty z rasistowskimi i faszystowskimi hasłami, już szykuje się na 11 listopada. W internecie zachęcają do udziału w wydarzeniu. "Znowu uderzamy, śmierć z wami, (…) Tarcze, stalowe pręty, kamienie, drzewce, chcecie nas przegonić, będzie pięknie" - słyszymy w klipie.

Share
Szli z rasistowskimi hasłami przez centrum Warszawy. Chcą to powtórzyć na Marszu Niepodległości
Źródło: Youtube.com
d5vu7wd

"Europa będzie biała, albo bezludna", "Czysta krew", "Biała Europa" – z takimi hasłami na transparentach Czarny Blok maszerował ulicami centrum Warszawy 11 listopada 2017 roku. Większość grupy miała zasłonięte twarze. Wygląda na to, że teraz może być podobnie.

Youtube.com
Źródło: Youtube.com

Członkowie grupy już mobilizują się na tegoroczne Święto Niepodległości. W internecie opublikowali właśnie klip, który zachęca do udziału w Marszu Niepodległości. "Znowu uderzamy, śmierć z wami. Słońce tonie w czerni, Europa zapłonie (…) pogarda dla wroga, błysk w oku. Ani kroku wstecz, ani kroku. Wojownicy współczesnego wieku. Teleskop (pałka teleskopowa –red.) zamiast miecza, komin (kominiarka-red.) zamiast hełmu. Tarcze, stalowe pręty, kamienie, drzewce, chcecie nas przegonić, będzie pięknie" - słyszymy w klipie.

d5vu7wd

I dalej: "Chcecie mieć spokój, rozpętamy wojnę. Ten pochód nie skończy się w kilka godzin". Na końcu klipu pojawia się zaproszenie na tegoroczny Marsz Niepodległości z hasłem "My nie odpuszczamy". W skład Czarnego Bloku wchodzą nacjonalistyczne grupy Szturmowcy i Niklot. Ta pierwsza posługuje się logiem błyskawicy wpisanej w okrąg. Niemal identyczne ma Brytyjska Unia Faszystów. Choć sama organizacja tłumaczy, że "symbol nawiązuje także wprost do tradycji polskiego podziemia zbrojnego i oparty został na emblemacie Grup Szturmowych Szarych Szeregów".

Szturmowcy to organizacja nacjonalistyczna. Kilka miesięcy temu na Uniwersytecie Warszawskim kolportowali ulotki "Polskie obozy zagłady? Poznaj prawdę!". Piszą tam o współpracy Żydów z nazistami i współodpowiedzialności za Holocaust.

"Chcemy nacjonalizmu opartego na etnicznym, kulturowym i cywilizacyjnym postrzeganiu Narodu. Bez któregokolwiek z tych elementów nie można mówić o byciu członkiem danego Narodu. Chcemy nacjonalizmu radykalnego, wręcz fanatycznego, odrzucamy liberalizm, kapitalizm, materialistyczne kłamstwa i marksistowski bełkot" – piszą w swoim manifeście.

Po ubiegłorocznym Marszu Niepodległości wszczęto śledztwo w sprawie propagowania faszyzmu. We wrześniu pojawiły się zapowiedzi, że rząd planuje nowelizację kodeksu karnego zakładającą, że propagowanie faszyzmu i komunizmu będzie czynem zabronionym. Nowe przepisy mają zwiększyć z dwóch do trzech lat kawy więzienia za przestępstwa z art. 256 kodeksu karnego, który mówi o nawoływaniu do nienawiści oraz propagowaniu ustroju faszystowskiego lub innego totalitarnego.

d5vu7wd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Kandydat szczery do bólu. W swojej kampanii nic nie obiecuje

d5vu7wd

Podziel się opinią

Share
d5vu7wd
d5vu7wd
Więcej tematów