Trwa ładowanie...

Ostatki 2023, czyli ostatni moment na karnawałową zabawę

Ostatkami nazywany jest okres końca karnawału, który w 2023 roku trwa od 6 stycznia do 21 lutego. Tuż po nich wypada Środa Popielcowa - symboliczny początek czasu pokuty i oczekiwania na Wielkanoc. Jakie tradycje ostatkowe są kultywowane w Polsce? Dawniej czas ten obchodzono w szczególny sposób.

Ostatki 2023. Jak obchodzimy ostatnie dni karnawału?Ostatki 2023. Jak obchodzimy ostatnie dni karnawału?Źródło: GETTY, fot: Buda Mendes
d49p4ri
d49p4ri

Ostatki są świętem ruchomym. W 2023 roku wypadają we wtorek, 21 lutego. Klika dni wcześniej obchodziliśmy zaś święto pączków i słodkości, czyli tłusty czwartek. Zgodnie z tradycją, ostatnie dni karnawału są celebrowane w najhuczniejszy sposób - wówczas odbywa się wiele zabaw nie tylko w Polsce, ale również na świecie.

Ostatki w Polsce. Jakie tradycje wiążą się z ostatnim dniem karnawału?

Ostatnie dni karnawału, w poszczególnych regionach zyskały odrębne nazwy oraz zwyczaje, które w wielu domach są kultywowane do dziś. W Polsce Ostatki nazywane są również zapustami, mięsopustem, kozelkiem, podkoziołkiem i śledzikiem. Jak obchodzono je dawniej?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Stary przepis na najlepsze pączki. Na jednym się nie skończy

  • Śledzik. Ostatki na Kaszubach i na Śląsku
d49p4ri

Śledzik to zwyczajowa nazwa, którą nadano ostatnim dniom karnawału na Śląsku oraz na Kaszubach. Jej geneza wywodzi się prawdopodobnie od nazwy ryby, która królowała na stołach w czasie zabaw. Śledź był zapowiedzią nadchodzącego postu i pokuty. Według przekazów, w dawnej Polsce osoby, które rezygnowały z karnawałowej zabawy, były symbolicznie uderzane w twarz śledziem zawieszonym na patyku, bądź jego tekturowym odpowiednikiem.

  • Podkoziołek. Tradycje ostatkowe na Kujawach i w Wielkopolsce

Podkoziołek jest zwyczajową nazwą ostatnich dni karnawału, znaną szczególnie mieszkańcom Poznania i okolic. Jego nazwa wywodzi się od postaci kozła, który według ówczesnych wierzeń symbolizował siły witalne. Zgodnie z ludową tradycją, figurka koziołka w postaci chłopca pomagała pannom znaleźć partnera - niezamężne kobiety, w czasie karnawału składały obok niej ofiary w postaci drobnych sum pieniędzy. Następnie rozpoczynano zabawę.

d49p4ri

Ostatki na świecie. Karnawał w Wenecji, zabawa w Rio

Ostatnie dni karnawału są hucznie obchodzone również na świecie. Najpopularniejszymi wydarzeniami, organizowanymi w tym czasie są festiwale w Wenecji oraz Rio de Janeiro. Pierwszy z nich, jest nieodłącznie kojarzony z wyszukanymi maskami, które od wieków stanowią charakterystyczny element stroju uczestników zabawy. Brazylijskie obchody ostatków rozpoczynają się oficjalnie na cztery dni przed Środą Popielcową. W tym czasie na ulicach Rio de Janeiro oraz innych miast odbywają się parady, w których udział biorą zarówno mieszkańcy, jak i tysiące turystów, chcących z bliska podziwiać to szczególne widowisko.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d49p4ri
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49p4ri
Więcej tematów