Ostatki 2023, czyli ostatni moment na karnawałową zabawę
Ostatkami nazywany jest okres końca karnawału, który w 2023 roku trwa od 6 stycznia do 21 lutego. Tuż po nich wypada Środa Popielcowa - symboliczny początek czasu pokuty i oczekiwania na Wielkanoc. Jakie tradycje ostatkowe są kultywowane w Polsce? Dawniej czas ten obchodzono w szczególny sposób.
21.02.2023 10:38
Ostatki są świętem ruchomym. W 2023 roku wypadają we wtorek, 21 lutego. Klika dni wcześniej obchodziliśmy zaś święto pączków i słodkości, czyli tłusty czwartek. Zgodnie z tradycją, ostatnie dni karnawału są celebrowane w najhuczniejszy sposób - wówczas odbywa się wiele zabaw nie tylko w Polsce, ale również na świecie.
Ostatki w Polsce. Jakie tradycje wiążą się z ostatnim dniem karnawału?
Ostatnie dni karnawału, w poszczególnych regionach zyskały odrębne nazwy oraz zwyczaje, które w wielu domach są kultywowane do dziś. W Polsce Ostatki nazywane są również zapustami, mięsopustem, kozelkiem, podkoziołkiem i śledzikiem. Jak obchodzono je dawniej?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Śledzik. Ostatki na Kaszubach i na Śląsku
Śledzik to zwyczajowa nazwa, którą nadano ostatnim dniom karnawału na Śląsku oraz na Kaszubach. Jej geneza wywodzi się prawdopodobnie od nazwy ryby, która królowała na stołach w czasie zabaw. Śledź był zapowiedzią nadchodzącego postu i pokuty. Według przekazów, w dawnej Polsce osoby, które rezygnowały z karnawałowej zabawy, były symbolicznie uderzane w twarz śledziem zawieszonym na patyku, bądź jego tekturowym odpowiednikiem.
- Podkoziołek. Tradycje ostatkowe na Kujawach i w Wielkopolsce
Podkoziołek jest zwyczajową nazwą ostatnich dni karnawału, znaną szczególnie mieszkańcom Poznania i okolic. Jego nazwa wywodzi się od postaci kozła, który według ówczesnych wierzeń symbolizował siły witalne. Zgodnie z ludową tradycją, figurka koziołka w postaci chłopca pomagała pannom znaleźć partnera - niezamężne kobiety, w czasie karnawału składały obok niej ofiary w postaci drobnych sum pieniędzy. Następnie rozpoczynano zabawę.
Ostatki na świecie. Karnawał w Wenecji, zabawa w Rio
Ostatnie dni karnawału są hucznie obchodzone również na świecie. Najpopularniejszymi wydarzeniami, organizowanymi w tym czasie są festiwale w Wenecji oraz Rio de Janeiro. Pierwszy z nich, jest nieodłącznie kojarzony z wyszukanymi maskami, które od wieków stanowią charakterystyczny element stroju uczestników zabawy. Brazylijskie obchody ostatków rozpoczynają się oficjalnie na cztery dni przed Środą Popielcową. W tym czasie na ulicach Rio de Janeiro oraz innych miast odbywają się parady, w których udział biorą zarówno mieszkańcy, jak i tysiące turystów, chcących z bliska podziwiać to szczególne widowisko.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.