Środa Popielcowa 2023. Kiedy wypada? To początek Wielkiego Postu
Popielec w kalendarzu katolickim stanowi początek Wielkiego Postu - okresu pokuty przygotowującego do najważniejszego święta dla obrządków chrześcijańskich, czyli Wielkiej Nocy. Skąd pochodzi tradycja Środy Popielcowej? Czy jest to święto obowiązkowe? W tym dniu obowiązuje post ścisły.
24.01.2023 14:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Środa Popielcowa rozpoczyna okres "czterdziestodniowego postu", który w tradycji chrześcijańskiej ma stanowić czas przygotowań do Wielkanocy. W 2023 roku Popielec wypada 22 lutego - niemal tydzień po tłustym czwartku. Święta wielkanocne przypadają zaś 9 i 10 kwietnia.
Środa Popielcowa w 2023 r. Jak powinni obchodzić ją katolicy?
Popielec w obrządkach chrześcijańskich jest obchodzony w tradycyjny sposób. Chociaż nie jest to święto nakazane, księża zachęcają, by tego dnia udać się do kościoła. Zgodnie z obrzędem, w Środę Popielcową podczas liturgii kapłani posypują głowy wiernych popiołem, wypowiadając słowa "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Prochem jesteś i w proch się obrócisz". Obrzęd ten symbolizuje pokutę, oczyszczenie i zmartwychwstanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, w Środę Popielcową wierni są zobowiązani do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, a osoby pomiędzy 18. a 60. rokiem życia, powinny zachować również post ścisły, ograniczając liczbę spożytych posiłków do trzech. "Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa".
Czy Środa Popielcowa jest dniem wolnym od pracy?
Popielec, chociaż stanowi ważną uroczystość dla wielu Polaków, nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy i nauki. Osoby zatrudnione, które w tym dniu będą chciały udać się na nabożeństwo, będą mogły dokonać tego przed lub po pracy, lub skorzystać z dnia urlopowego.
Tradycja szczególnego rozpoczynania okresu Wielkiego Postu sięga początków chrześcijaństwa. Już w pierwszej połowie IV wieku, chrześcijanie pościli przez 40 dni, poprzedzających pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. W późniejszych wiekach pierwszy dzień postu zyskał nazwę Środy Popielcowej.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.