Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post. Co warto wiedzieć?
W kościele katolickim 17 lutego rozpoczyna się Wielki Post. Jego pierwszym dniem jest Środa Popielcowa. Co powinniśmy wiedzieć o tym święcie?
Środa Popielcowa
Środa Popielcowa. Wszytko, co powinieneś o niej wiedzieć
- Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Jest pierwszym dniem postu i oczekiwania na Święta Wielkiej Nocy.
- Środa Popielcowa to jeden z dwóch dni w roku, kiedy obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Drugim takim dniem jest Wielki Piątek. Post ścisły obowiązuje osoby od 18. do 60. roku życia, natomiast powstrzymywanie się od jedzenia mięsa - osoby od 14. roku życia.
- W Środę Popielcową w kościołach księża posypują głowy wiernych popiołem na znak pokuty. Jednocześnie w ten sposób rozpoczyna się przygotowanie na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
- Popiół, który jest używany do posypywania głów, pochodzi ze spalonych palm, poświęconych rok wcześniej podczas Niedzieli Palmowej.
- Tradycyjnie podczas posypywania głów popiołem ksiądz wypowiada słowa "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". W tym roku - z uwagi na pandemię - tę formułę kapłani wypowiadają tylko raz po poświęceniu popiołu, natomiast w trakcie posypywania nim wiernych, nic nie mówią.
- Środa Popielcowa to święto zalecane, w związku z czym - według prawa kanonicznego - nie ma obowiązku uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej. Nie trzeba iść do kościoła, jednak jest to zalecane.
- Środa Popielcowa jest normalnym dniem pracy. Nie ma wtedy dnia wolnego.