Trwa ładowanie...

Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post. Co warto wiedzieć?

W kościele katolickim 17 lutego rozpoczyna się Wielki Post. Jego pierwszym dniem jest Środa Popielcowa. Co powinniśmy wiedzieć o tym święcie?

Środa PopielcowaŚroda PopielcowaŹródło: Pixabay
d47gxdq
d47gxdq

Środa Popielcowa. Wszytko, co powinieneś o niej wiedzieć

  • Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Jest pierwszym dniem postu i oczekiwania na Święta Wielkiej Nocy.
  • Środa Popielcowa to jeden z dwóch dni w roku, kiedy obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Drugim takim dniem jest Wielki Piątek. Post ścisły obowiązuje osoby od 18. do 60. roku życia, natomiast powstrzymywanie się od jedzenia mięsa - osoby od 14. roku życia.
  • W Środę Popielcową w kościołach księża posypują głowy wiernych popiołem na znak pokuty. Jednocześnie w ten sposób rozpoczyna się przygotowanie na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
  • Popiół, który jest używany do posypywania głów, pochodzi ze spalonych palm, poświęconych rok wcześniej podczas Niedzieli Palmowej.
  • Tradycyjnie podczas posypywania głów popiołem ksiądz wypowiada słowa "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". W tym roku - z uwagi na pandemię - tę formułę kapłani wypowiadają tylko raz po poświęceniu popiołu, natomiast w trakcie posypywania nim wiernych, nic nie mówią.
  • Środa Popielcowa to święto zalecane, w związku z czym - według prawa kanonicznego - nie ma obowiązku uczestniczenia w tym dniu we mszy świętej. Nie trzeba iść do kościoła, jednak jest to zalecane.
  • Środa Popielcowa jest normalnym dniem pracy. Nie ma wtedy dnia wolnego.

Powrót do szkół. Dariusz Piontkowski wymienił warianty

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d47gxdq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47gxdq
Więcej tematów