Tego wymaga Kościół. Polacy szczerze o Wielkim Poście
Zapytaliśmy Polaków o Wielkanoc. Z czego rezygnujemy w Wielkim Poście i ile wydamy w tym roku na święta? Wyniki badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna mogą zaskoczyć.
Przygotowania do Świąt Wielkanocnych to szczególny okres dla katolików. Wyjątkowo wymagający jest Wielki Post, czyli czas od Środy Popielcowej aż do liturgii mszy Wieczerzy Pańskiej, która sprawowana jest w Wielki Czwartek.
Jak wynika z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna, ponad połowa badanych nie jest w stanie sprostać nakładanym przez Kościół wymaganiom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Bazuje na emocjach". Minister oskarża TVN
55 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie przestrzega zasad Wielkiego Postu. 45 proc. respondentów się ich trzyma.
Z czego rezygnujemy w czasie Wielkiego Postu?
Na pytanie, w jaki sposób obchodzisz Wielki Post, najwięcej badanych osób odpowiedziało, że przestrzegają ścisłego postu (3 bezmięsne posiłki w ciągu dnia) w Wielki Piątek i Środę Popielcową. Taką odpowiedź zaznaczyło aż 74 proc. respondentów.
Niewiele mniej, bo 69 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w piątki nie je mięsa, a 59 proc. nie chodzi w tym czasie na huczne imprezy i ich nie urządza.
Jedynie 32 proc. badanych rezygnuje w czasie Wielkiego Postu z picia alkoholu. Jeszcze mniej pytanych w badaniu osób ( 31 proc.) wybrało odpowiedź, że uczestniczy w nabożeństwach wielkopostnych, takich jak Droga Krzyżowa, czy Gorzkie Żale.
Tylko 25 proc. ankietowanych nie je w tym okresie słodyczy, czy powstrzymuje się od innych tego typu drobnych przyjemności. Najmniejsza grupa, bo 24 proc. badanych deklaruje, że częściej się modli.
Jednocześnie aż 91 proc. ankietowanych odpowiada, że obchodzi Święta Wielkanocne. Jedynie 9 proc. nie będzie w nich uczestniczyć.
Ile wydamy na Wielkanoc?
W naszym badaniu zapytaliśmy także o wydatki świąteczne. Zdecydowana większość respondentów, którzy obchodzą Wielkanoc, nie wyda więcej niż 1000 złotych. Jedynie 10 proc. ankietowanych przeznaczy na święta więcej pieniędzy.
Największa grupa pytanych osób ma zamiar zmieścić się w budżecie od 251 do 500 złotych.
Aż 26 proc. badanych wyda w tym roku na Wielkanoc więcej niż w 2022 roku. Dokładnie tyle samo ankietowanych zadeklarowało, że wyda na święta mniej niż w zeszłym roku. Najwięcej osób, bo 36 proc. wyda tyle samo pieniędzy na święta co rok temu. 12 proc. jeszcze nie potrafi ocenić, ile będą kosztowały tegoroczne święta.
Badanie dla Wirtualnej Polski na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna przeprowadzono w dniach 3-6 marca oraz 10-16 marca 2023 roku. Wzięło w nim udział 1045 i odpowiednio 1050 pełnoletnich osób, dobranych według płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania.
Przeczytaj także:
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ