Trwa ładowanie...
d4ll182

Powrót do szkoły? Przemysław Czarnek zabrał głos

Czy powrót do szkoły obejmie również starsze klasy? Takie pytanie zadają sobie nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice. Minister edukacji Przemysław Czarnek zabrał głos w tej sprawie, mówiąc o wytycznych dla klas IV-VIII. Odniósł się również do kwestii szczepienia Zbigniew Girzyńskiego z PiS.
Share
Kiedy powrót do szkoły? Przemysław Czarnek zabrał głos
Kiedy powrót do szkoły? Przemysław Czarnek zabrał głosŹródło: Newspix
d4ll182

Przemysław Czarnek zwołał konferencję prasową w środę po południu. Odnosząc się do ewentualnego przywrócenia zajęć w szkołach, powiedział, że resort "przygotowuje się na różne scenariusze".

- Wszystko zależy od dynamiki rozwoju pandemii koronawirusa - dodał minister, podkreślając, że są przygotowane wytyczne dla klas IV-VIII. - Decyzję w sprawie powrotu do szkoły ma podjąć premier - zaznaczył Czarnek.

- To, co zmieniamy dzisiaj na pewno, to jest nasza odpowiedź na incydentalne nieprawidłowości, które są nagłaśniane w mediach - powiedział szef resortu edukacji. Poinformowano, że ma być zmienione rozporządzenie MEiN w zakresie organizacji przez dyrektorów nauki zdalnej na terenie szkoły. To, że wykorzystywana jest luka w prawie pozwalająca na powrót do szkoły, donosił portal WP Kobieta.

d4ll182

Chodzi o następujący zapis: "Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów i niezbędnego sprzętu znajdującego się w szkole)".

Czarnek zaznaczył, że już w grudniu pojawiły się próby "nadużywania tego przepisu, ale to były bardzo sporadyczne przypadki". - Ten przepis dalej obowiązuje - oświadczył minister, dodając, że procent uczniów, którzy korzystają z tego przepisu, wynosi mniej niż jeden procent. Mimo to ministerstwo planuje zmienić zapis w rozporządzeniu: dyrektor placówki będzie musiał zorganizować stanowisko w szkole tylko w przypadku niepełnosprawnych uczniów. W pozostałych przypadkach (m.in. dotyczących warunków domowych) dyrektor będzie mógł przygotować miejsce do pracy, jednak nie będzie to jego obowiązek.

Włodzimierz Czarzasty ostro o sprawie Zbigniewa Girzyńskiego: potępiam tego typu zachowania

Przemysław Czarnek przedstawił również dane dotyczące funkcjonowania m.in. szkół. Jak wynika z informacji, ponad 14 tysięcy szkół podstawowych oraz ponad 15 tysięcy przedszkoli pracuje w trybie zdalnym. Minister dodał, że frekwencja przedszkolaków i najmłodszych uczniów wynosi ponad 99 proc., co może świadczyć o tym, że placówki stosują się do zaleceń sanitarnych.

d4ll182

Minister przypomniał, że jest możliwość organizowania konsultacji dla zdających egzaminy na terenie szkół. - To jest zgodne z przepisami prawa - oświadczył Czarnek.

Co więcej, w marcu na dwa miesiące przed majowymi egzaminami, Centralna Komisja Egzaminacyjna ma udostępnić dyrektorom szkół arkusze do przeprowadzenia egzaminów próbnych.

Koronawirus w Polsce. Poseł PiS zaszczepiony poza kolejką?

Podczas konferencji prasowej pojawiła się również kwestia szczepienia Zbigniewa Girzyńskiego.

d4ll182

- Wystosowałem pismo do rektora UMK, żeby w ciągu trzech dni złożył wyjaśnienia, jak doszło do szczepień pracowników niezwiązanych ze specjalizacjami medycznymi - oświadczył Przemysław Czarnek.

Ma to związek z doniesienia toruńskiego portalu dziennika "Nowości". Dziennikarze informowali, że Zbigniew Girzyński (poseł PiS - przyp. red.) znalazł się wśród niemedycznych pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którzy mieli zostać zaszczepieni przeciw koronawirusowi.

Girzyński tłumaczył w oświadczeniu, że postępował, "jak inni pracownicy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu". To jednak nie przekonało władz Prawa i Sprawiedliwości.

"Poseł Zbigniew Girzyński decyzją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego został zawieszony w prawach członka PiS. Zasady obowiązują wszystkich" - napisał na swoim profilu na Twitterze szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Koronawirus w Polsce. Kiedy powrót do szkoły?

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że "absolutnie nie rekomenduje dalszego otwierania szkół".

- W drugim tygodniu lutego powtórzymy badania przesiewowe nauczycieli i dopiero po wynikach tych badań będziemy rekomendowali dalsze kroki - powiedział Niedzielski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ll182

Podziel się opinią

Share
d4ll182
d4ll182
Więcej tematów