Powrót do szkoły? Przemysław Czarnek zabrał głos
Przemysław Czarnek zwołał konferencję prasową w środę po południu. Odnosząc się do ewentualnego przywrócenia zajęć w szkołach, powiedział, że resort "przygotowuje się na różne scenariusze".
- Wszystko zależy od dynamiki rozwoju pandemii koronawirusa - dodał minister, podkreślając, że są przygotowane wytyczne dla klas IV-VIII. - Decyzję w sprawie powrotu do szkoły ma podjąć premier - zaznaczył Czarnek.
- To, co zmieniamy dzisiaj na pewno, to jest nasza odpowiedź na incydentalne nieprawidłowości, które są nagłaśniane w mediach - powiedział szef resortu edukacji. Poinformowano, że ma być zmienione rozporządzenie MEiN w zakresie organizacji przez dyrektorów nauki zdalnej na terenie szkoły. To, że wykorzystywana jest luka w prawie pozwalająca na powrót do szkoły, donosił portal WP Kobieta.
Chodzi o następujący zapis: "Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów i niezbędnego sprzętu znajdującego się w szkole)".
Czarnek zaznaczył, że już w grudniu pojawiły się próby "nadużywania tego przepisu, ale to były bardzo sporadyczne przypadki". - Ten przepis dalej obowiązuje - oświadczył minister, dodając, że procent uczniów, którzy korzystają z tego przepisu, wynosi mniej niż jeden procent. Mimo to ministerstwo planuje zmienić zapis w rozporządzeniu: dyrektor placówki będzie musiał zorganizować stanowisko w szkole tylko w przypadku niepełnosprawnych uczniów. W pozostałych przypadkach (m.in. dotyczących warunków domowych) dyrektor będzie mógł przygotować miejsce do pracy, jednak nie będzie to jego obowiązek.
Włodzimierz Czarzasty ostro o sprawie Zbigniewa Girzyńskiego: potępiam tego typu zachowania
Przemysław Czarnek przedstawił również dane dotyczące funkcjonowania m.in. szkół. Jak wynika z informacji, ponad 14 tysięcy szkół podstawowych oraz ponad 15 tysięcy przedszkoli pracuje w trybie zdalnym. Minister dodał, że frekwencja przedszkolaków i najmłodszych uczniów wynosi ponad 99 proc., co może świadczyć o tym, że placówki stosują się do zaleceń sanitarnych.
Minister przypomniał, że jest możliwość organizowania konsultacji dla zdających egzaminy na terenie szkół. - To jest zgodne z przepisami prawa - oświadczył Czarnek.
Co więcej, w marcu na dwa miesiące przed majowymi egzaminami, Centralna Komisja Egzaminacyjna ma udostępnić dyrektorom szkół arkusze do przeprowadzenia egzaminów próbnych.
Koronawirus w Polsce. Poseł PiS zaszczepiony poza kolejką?
Podczas konferencji prasowej pojawiła się również kwestia szczepienia Zbigniewa Girzyńskiego.
- Wystosowałem pismo do rektora UMK, żeby w ciągu trzech dni złożył wyjaśnienia, jak doszło do szczepień pracowników niezwiązanych ze specjalizacjami medycznymi - oświadczył Przemysław Czarnek.
Ma to związek z doniesienia toruńskiego portalu dziennika "Nowości". Dziennikarze informowali, że Zbigniew Girzyński (poseł PiS - przyp. red.) znalazł się wśród niemedycznych pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którzy mieli zostać zaszczepieni przeciw koronawirusowi.
Girzyński tłumaczył w oświadczeniu, że postępował, "jak inni pracownicy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu". To jednak nie przekonało władz Prawa i Sprawiedliwości.
"Poseł Zbigniew Girzyński decyzją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego został zawieszony w prawach członka PiS. Zasady obowiązują wszystkich" - napisał na swoim profilu na Twitterze szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.
Koronawirus w Polsce. Kiedy powrót do szkoły?
W środę minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że "absolutnie nie rekomenduje dalszego otwierania szkół".
- W drugim tygodniu lutego powtórzymy badania przesiewowe nauczycieli i dopiero po wynikach tych badań będziemy rekomendowali dalsze kroki - powiedział Niedzielski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl