Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany Veritas Opieka

Praca w opiece w Niemczech. Czy istnieją "lekkie" zlecenia?

Kiedy obejmujesz nowe stanowisko, stopniowo wdrażasz się w nowe obowiązki. Nikt nie wymaga od Ciebie zajmowania się najtrudniejszym klientem. Nic zatem dziwnego, że podejmując po raz pierwszy pracę w niemieckiej opiece, szukasz lekkiego zlecenia. Chcesz w swoim tempie oswoić się z nowymi obowiązkami – i to jest zrozumiałe. Czy jednak w branży opieki można liczyć na "łatwiejsze" sztele? Okazuje się, że tak. Przekonaj się, jak wyglądają i gdzie ich szukać.

 Źródło: Adobe Stock
duskhg1
duskhg1

Cechy lekkiego zlecenia, czyli jak wygląda praca opiekunki

Podczas rozmów kwalifikacyjnych wielu kandydatów pyta o możliwość otrzymania lekkiej szteli. Czasem okazuje się, że taka opcja jest, ale opiekunowi nie do końca o to chodziło. Każdy ma bowiem inne oczekiwania i zlecenie, które dla jednej osoby będzie bardzo proste, dla drugiego okaże się za trudne. Dlatego warto już na początku poznać przykładowy zakres obowiązków opiekunki w Niemczech. Praca ta jest bowiem różnorodna i niemal każdy, niezależnie od doświadczenia i kwalifikacji, znajdzie zlecenie dla siebie. Wystarczy tylko określić swoje możliwości i dopasować miejsce pracy do własnych predyspozycji.

Czy zatem lekkie zlecenia istnieją? Oczywiście. Warto co prawda wiedzieć, że praca z podopiecznym wymaga dużej dozy empatii i cierpliwości. Zajmując się seniorem, trzeba niejednokrotnie dostosować się do jego przyzwyczajeń i zasad panujących w domu. Nieraz konieczne okaże się pozytywne nastawienie i otwartość na kompromisy. Nagrodą będzie satysfakcja i radość z wykonywanej pracy. Lekkie zlecenia zazwyczaj obejmują opiekę nad osobą starszą w bardzo dobrej kondycji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Podopieczny nie cierpi na żadne choroby przewlekłe, obce mu są uciążliwe dolegliwości wieku starczego. Sam daje sobie radę z codziennymi czynnościami, a także z higieną osobistą i z poruszaniem się. Od opiekunki oczekuje się tu przede wszystkim dotrzymywania towarzystwa seniorowi i pomocy w obowiązkach domowych.

Zadania stojące przed opiekunką pracującą w Niemczech

Docelowy zakres obowiązków jest ustalany z rodziną i z samą osobą starszą. Jednak można mniej więcej stwierdzić, jakie zadania czekają na opiekunkę na łatwej szteli. Są to chociażby:

  • Zakupy: opiekunka musi dopilnować, żeby lodówka była pełna, a w łazience nie zabrakło środków czystości. I chociaż senior często pomaga w tworzeniu listy zakupów, to na Tobie spoczywa odpowiedzialność za to, by o niczym nie zapomnieć.
  • Sprzątanie: chodzi tu przede wszystkim o drobne prace porządkowe. Opiekunka pracująca w Niemczech ściera kurze, odkurza, myje naczynia, ścieli łóżka, pierze i prasuje. Ogólnie mówiąc, dba o porządek w pomieszczeniach, z których oboje z podopiecznym korzystają.
  • Gotowanie: zdarza się, że osoby starsze chętnie gotują samodzielnie albo czynnie uczestniczą w przygotowywaniu posiłków. Ty jednak, jako opiekunka, musisz pamiętać o tym, żeby potrawy znalazły się na stole o odpowiedniej porze. Jeżeli lubisz gotować i jest to dla Ciebie przyjemnością i odskocznią – dobrze odnajdziesz się na takiej szteli. Jednak jeśli nie przepadasz za "kucharzeniem", od razu daj o tym znać koordynatorowi. Nie martw się: zlecenia bez gotowania również się zdarzają. W takim przypadku może się okazać, że w domu oprócz seniora mieszkają jeszcze członkowie jego rodziny, którzy przejmują obowiązek podawania posiłków.
  • Umawianie wizyt lekarskich: to opiekunka dzwoni do lekarza, by umówić podopiecznego na badania lub wizyty kontrolne. Także ona ustala z pielęgniarką terminy odwiedzin – jeśli są konieczne.
  • Dowożenie seniora na spotkania: zdarzają się podopieczni, którzy prowadzą aktywne życie towarzyskie. Chętnie spotykają się z przyjaciółmi czy uczestniczą w zajęciach lokalnego klubu seniora. Zadaniem opiekunki jest zawożenie go na miejsce spotkania, wymaga się więc od niej posiadania czynnego prawa jazdy kategorii B.
  • Zapewnianie bezpieczeństwa: osoby starsze często są ufne, co w przypadku kontaktów z obcymi osobami nie zawsze wychodzi na dobre. Dlatego Twoim zadaniem jest przyjmowanie osób, które dzwonią do drzwi i dbanie o to, by owe drzwi były zamknięte. Twoja czujność sprawi, że podopieczny będzie czuł się bezpiecznie.
  • Dotrzymywanie towarzystwa: jest to podstawowy obowiązek opiekunki w Niemczech pracującej na lekkim zleceniu. Ty organizujesz seniorowi wyjścia i towarzyszysz mu w codziennych aktywnościach. Już na początku pytaj i obserwuj, co osoba starsza lubi robić. Możecie razem wychodzić na spacery, przyjmować gości, oglądać telewizję, słuchać muzyki, czy nawet wyjść do kina, teatru lub na koncert. Wszystko zależy od preferencji podopiecznego.
duskhg1

Zakres obowiązków opiekunki na tak zwanym łatwym zleceniu pokazuje, że ważną umiejętnością jest tu znajomość języka niemieckiego. Podopieczny w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej lubi i chce rozmawiać. To prawda, czasami spotyka się ze znajomymi, ale to Ty przebywasz z nim cały czas. Przygotuj się więc, że konsultant z agencji – chociażby z Veritas – sprawdzi Twój poziom językowy.

Czy lekkie zlecenie w opiece w Niemczech to dobry wybór?

To pytanie zadaje sobie wielu początkujących opiekunów seniorów. Argumentem "za" jest fakt, że na łatwej szteli nie trzeba wykonywać uciążliwych czynności pielęgnacyjnych. Dobrym pomysłem jest wybranie lekkiego zlecenia w ramach pierwszego wyjazdu. Możesz wtedy po prostu spróbować swoich sił i zdecydować, czy praca w opiece w Niemczech jest dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że mniejsza ilość obowiązków zazwyczaj równa się niższemu wynagrodzeniu. Te opiekunki, które są gotowe zajmować się seniorami z poważnymi problemami zdrowotnymi, otrzymują wyższe płace. Mimo wszystko jednak nawet wyjeżdżając na najlżejsze zlecenia do Niemiec, zarobimy więcej, niż na bliźniaczym stanowisku w Polsce.

Warto wiedzieć, że lekkie sztele nie zdarzają się często. Bazując na wieloletnim doświadczeniu konsultantów z Agencji Veritas, można stwierdzić, że większość ofert pracy dotyczy trudniejszych zleceń. Skąd taka tendencja? Jeżeli podopieczny jest w ciężkim stanie fizycznym, to zatrudnienie opiekunki w Niemczech z reguły jest konieczne. Rodzina może więc wybrać między zajmowaniem się nim samemu, skorzystaniem z pomocy domu opieki lub zatrudnieniem osoby, która będzie opiekowała się nim w domu. Natomiast w przypadku podopiecznego w dobrej kondycji domowa opieka nie zawsze jest niezbędna. Tego typu ofert jest więc mniej i za każdym razem spotykają się z dużym zainteresowaniem kandydatów.

Znajdź łatwe zlecenie dla opiekunki w Niemczech!

Wyjeżdżasz po raz pierwszy do pracy w niemieckiej opiece i nie chcesz się rozczarować? Zwróć uwagę na to, żeby ogłoszenie pasowało do Twoich wymagań i oczekiwań. Ofert pracy jest mnóstwo, co wbrew pozorom nie ułatwia sprawy. Warto więc odpowiedzialnie podejść nie tylko do wyjazdu, ale i do całego procesu rekrutacji. Nie decyduj się zatem na pierwsze lepsze zlecenie, które znajdziesz na forum internetowym. Lepszym wyjściem będzie dokładne prześledzenie dostępnych ogłoszeń, a jeszcze korzystniejszym – skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Nieprzemyślany wybór może się bowiem skończyć rozczarowaniem lub nawet frustracją. Postaraj się jeszcze przed wyjazdem zdobyć konieczne informacje o swojej szteli, a przede wszystkim o stanie zdrowia podopiecznego. Pomogą Ci w tym pracownicy Agencji Veritas. Mają oni doświadczenie w kontakcie z opiekunami i niemieckimi pracodawcami, toteż wiedzą, na czym polega specyfika branży opieki. Rozmowa rekrutacyjna ma na celu nie tylko "przepytanie" Cię z kwalifikacji i umiejętności językowych, ale też poznanie Twoich oczekiwań. Obie strony powinny być zadowolone z wyboru – dopiero to daje gwarancję powodzenia i satysfakcji z pracy opiekunki w Niemczech.

Sprawdź więcej informacji na stronie: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/

Artykuł sponsorowany Veritas Opieka
duskhg1

WP Wiadomości na:

duskhg1
Więcej tematów