Niedźwiedź już w Zakopanem. Jest nagranie
W sieci pojawiło się nagranie niedźwiedzia, spacerującego po polanie niedaleko Kuźnic w Zakopanem. Wideo, na którym widać tego mieszkańca Tatr zamieścił "Tygodnik Podhalański". My też je publikujemy, a przy tej okazji przypominamy, co zrobić, gdy podczas górskiej wędrówki staniemy oko w oko z misiem.
Idzie ocieplenie. Taka przyjemna wiosenna aura zachęci do spacerów. Zwierzęta jednak na specjalne zaproszenie słońca nie czekają.
Po niedźwiedziu, biegającym między domami w miejscowości Bykowce niedaleko Sanoka i rysiu, którego uchwyciła fotopułapka Gorczańskiego Parku Narodowego, przyszła kolej na mieszkańca Podhala.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kopał w ziemi na działce. Groźne odkrycie pod Krakowem
Tym razem kamery nagrały niedźwiedzia, który spacerował po polanie nieopodal Kuźnic. Wideo trafiło do sieci, filmik opublikował "Tygodnik Podhalański". Jak widać, "Król Tatr" poczuł już weekend.
Co zrobić, gdy spotkamy niedźwiedzia
Eksperci przypominają, że niedźwiedzie - co do zasady - wolą unikać kontaktu z człowiekiem. Kiedy już jednak do takiego spotkania dojdzie, warto pamiętać o następujących zasadach:
1. Przede wszystkim nie panikuj! Gwałtowne ruchy nie są potrzebne, zwierzę może odebrać to jako chęć ataku. Nie uciekaj, nie krzycz.
2. Nie zbliżaj się do niedźwiedzia i przede wszystkim nie rób mu zdjęć! Twoje życie jest więcej warte niż kilka pamiątkowych fotografii.
3. Jeżeli niedźwiedź nie jest świadomy Twojej obecności zacznij się powoli oddalać, a przy tym obserwuj go. Nie rób tego gwałtownie, nie krzycz - bowiem możesz sprowokować go do ataku. Jeżeli niedźwiedź cię zauważy, kontynuuj spokojne oddalanie się.
4. Jeżeli doszło do bliskiego spotkania, nie patrz mu w oczy. Natomiast gdy zwierzę się do Ciebie zbliża mów spokojnym głosem i pozostań spokojny. Kiedy się zatrzyma, spokojnie się wycofuj. Będzie to sygnał, że nie jesteś dla niego zagrożeniem.
5. Jeżeli zaskoczyłeś samicę z młodymi lub niedźwiedzia w pobliżu padliny, może dojść do ataku. Zazwyczaj jest to jednak pozorowany atak. Zasygnalizuj swoje pokojowe zamiary. Nie rób gwałtownych gestów, mów spokojnie, opuść miejsce spokojnie (pod żadnym pozorem nie biegnij!). Nie biegnij, nawet gdy niedźwiedź robi to w twoim kierunku. Najprawdopodobniej chce cię tylko przestraszyć, bez konieczności fizycznej walki. Ataki fizyczne są naprawdę rzadkością.
6. Jeżeli spotkasz na swojej drodze małe niedźwiedzie, pamiętaj że matka musi być gdzieś blisko. Wycofaj się zanim uzna cię za zagrożenie. Spokojnie i bez zbędnych krzyków.
7. Jeżeli doszło do ataku, połóż się na brzuchu, rozchyl nogi i chroń głowę rękoma. Plecak zostaw na sobie, będzie on dodatkową ochroną pleców. Możesz też zwinąć się w pozycję embrionalną. Chodzi o ochronę głowy oraz narządów. Jeżeli niedźwiedź przestanie, pozostań w takiej pozycji do jego definitywnego oddalenia się.
Czytaj również: Kalifornia. Niedźwiedź wszedł do sklepu. W sieci krąży wideo
Źródło: Portal Tatrzański/Tygodnik Podhalański/WP