Trwa ładowanie...
d1jj7jt

Watykański dziennik pisze o "likwidacji autonomii sądownictwa" w Polsce. "Kontrowersyjna reforma"

Watykańska gazeta „L’Osservatore Romano” poinformowała o nowelizacji przepisów dot. Sądu Najwyższego w Polsce. W tekście zaznaczono, że ustawę przegłosował parlament zdominowany przez "prawicowy, nacjonalistyczny i eurosceptyczny" PiS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Reforma sądownictwa jest oczkiem w głowie PiS-u
Reforma sądownictwa jest oczkiem w głowie PiS-u (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d1jj7jt

W piątek Sejm uchwalił nowelizację przepisów o Sądzie Najwyższym. Nowe prawo zmienia m.in. sposób wyboru I prezesa SN. Watykański dziennik poinformował o polskiej reformie sądownictwa i zaznaczył, że ostatnie działania przeprowadzono "pomimo protestów publicznych i apelów Brukseli".

W tekście „L’Osservatore Romano” zaznaczono, że właśnie przyjęto "kontrowersyjną reformę wymiaru sprawiedliwości, która de facto likwiduje autonomię sądownictwa". A parlament, który tego dokonał, jest "zdominowany przez posłów mającej większość partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS, prawicowej, nacjonalistycznej i eurosceptycznej) Jarosława Kaczyńskiego".

To jednak nie wszystko. Dziennik zauważa, że parlament dał sobie prawo "wyboru 25 sędziów Krajowej Rady Sądownictwa, organu kontrolnego, którego zadaniem jest czuwanie nad niezawisłością sądów w kraju i udział w wyborze nowych sędziów".

d1jj7jt

Zobacz także: Wassermann o Smoleńsku: "Mam żal do środowiska prawniczego"

Giertych komentuje. "Straszne!"

W tekście zacytowano wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, który powiedział, że reforma „poważnie osłabi niezawisłość sędziów, likwidując jakąkolwiek jeszcze istniejącą niezależność sądownictwa”.

d1jj7jt

"To pierwsze tak poważne uderzenie w PiS ze strony Stolicy Apostolskiej. Teraz przed Kościołem Polskim wybór: idą z Papieżem, czy z O. Rydzykiem i Kaczyńskim. Ubi papa ibi ecclesia" - skomentował artykuł na Twitterze Roman Giertych. I prześmiewczo zauważył, że jest to "straszne". "Zdrada nawet na Watykanie!" - dodał.

Źródło: gosc.pl

d1jj7jt

Podziel się opinią

Share

d1jj7jt

d1jj7jt
Więcej tematów