Pogoda oszaleje. Zatrważające prognozy na lato
El Niño prawdopodobnie wkrótce ustąpi, powodując szybkie przejście do przeciwnego układu atmosferycznego i oceanicznego, La Niña. Wszystko wskazuje na to, że rok 2024 będzie kolejnym ciepłym rokiem. Czekają nas również anomalie pogodowe. Prognozy ekspertów są zatrważające.
Sprawdź prognozę dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
El Niño i La Niña opisują przeciwstawne wzorce pasatów otaczających równik, wiejących na zachód z Ameryki Południowej w kierunku Azji. Niosą ze sobą fale upałów, zimna, deszczu lub suszy.
Pojawienie się El Niño zostało oficjalnie ogłoszone w czerwcu 2023 roku, a jego wpływ był najbardziej zauważalny od listopada do stycznia. W związku z nim w Peru panowała najcieplejsza zima od 60 lat. Naukowcy z Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) twierdzą, że teraz ma przyjść czas na La Niña. Według nich istnieje 60 proc. szans na to, że La Niña będzie się rozwijać już od czerwca do sierpnia, a na 85 proc. rozwinie się do jesieni.
Zjawisko to może przynieść zmiany mogące prowadzić do wystąpienia anomalii pogodowych w różnych regionach świata, często o skutkach katastrofalnych. Podczas zjawiska La Niña zaobserwowano wiele poważnych kataklizmów, które mogą pojawić się i w tym roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W trakcie lata La Niña ma przynieść obfite deszcze i powodzie do Indii, Indonezji, obszaru Morza Karaibskiego i południowo-wschodniej Australii, w tym na Tasmanii. Jednocześnie wystąpić ma susza w równikowej strefie centralnego Pacyfiku oraz na południu Brazylii, w Urugwaju i na wschodzie Argentyny.
W całej południowej i południowo-wschodniej Azji, zachodniej Afryce, zachodnich wybrzeżach Ameryki Południowej i w rejonie Morza Karaibskiego pojawią się fale wyjątkowo niskich temperatur. Natomiast obszary północno-wschodniej Australii, Nowej Zelandii, Nowej Kaledonii i Papui-Nowej Gwinei doświadczą fal wyjątkowo wysokich temperatur.
Badacze sugerują, że choć istnieje możliwość wpływu La Niña na pogodę w Europie, dotychczas nie zaobserwowano cyklicznych zmian, które można by było jednoznacznie przypisać temu zjawisku.
Źródło: Twoja Pogoda, Reuters