Trwa ładowanie...

El Nino powróciło. Jakie będą jego skutki?

El Nino to zjawisko pogodowe, które wpływa na warunki atmosferyczne na całym świecie. Eksperci mówią o nim, gdy temperatura wody w strefie równikowej Pacyfiku jest ponadprzeciętnie wysoka. Jakie będą skutki zjawiska? Klimatolodzy nie mają wątpliwości.

El Nino powróciło. Eksperci ostrzegają przed ekstremalnymi zjawiskamiEl Nino powróciło. Eksperci ostrzegają przed ekstremalnymi zjawiskamiŹródło: Twitter, Unsplash
d300r5s
d300r5s

El Nino to zjawisko, które występuje cyklicznie. Jego przeciwieństwem jest La Nina, charakteryzująca się ponadprzeciętnie niską temperaturą na powierzchni wód w strefie równikowej Pacyfiku. Jak informują specjaliści, El Nino powróciło po trzech latach.

El Nino. Co to? Cykliczne zjawisko wpływa na pogodę na Ziemi

El Nino to zjawisko, które powstaje, gdy pasaty, czyli stałe wiatry, wiejące w strefie międzyzwrotnikowej, słabną. To zaś powoduje zahamowanie podnoszenia się wód głębinowych na powierzchnię oceanu, przez co jej temperatura rośnie. Wyższa temperatura Pacyfiku, czyli największego oceanu na powierzchni Ziemi, zwiększa natomiast ryzyko wystąpienia ekstremalnych susz a Ameryce Północnej oraz Ameryce Południowej, a także intensywnych ulew w Azji i północnej części Australii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przerażające obrazki z Włoch. Żywioł niszczy wszystko na swojej drodze

El Nino 2023. Czekają nas ekstremalne zjawiska atmosferyczne

Chociaż El Nino występuje na Pacyfiku, jego skutki są odczuwalne na całej kuli ziemskiej. Jak informują eksperci, zjawisko to może przyczynić się do wzrostu średniej temperatury globalnej.

d300r5s

Climate Prediction Center, amerykańska instytucja zajmująca się prognozowaniem zmian klimatu, wskazuje, że zjawisko El Nino będzie "stopniowo wzmacniać się na półkuli północnej do zimy 2023-24". Wówczas spodziewany jest jego szczyt, co oznacza, że 2024 rok może być rekordowy pod względem średniej temperatury na Ziemi.

Jak natomiast wskazują dziennikarze agencji Reuters, El Nino namiesza w pogodzie jeszcze w tym roku. Eksperci spodziewają się częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych "od cyklonów tropikalnych wirujących w kierunku wrażliwych wysp Pacyfiku, przez obfite opady deszczu w Ameryce Południowej, po suszę w Australii". Klimatolodzy obawiają się również przekroczenia średniej temperatury globalnej o 1,5 st. C względem ery przedprzemysłowej.

El Nino. Ekspert: dopiero się rozkręca

Skutki El Nino będą odczuwalne w wielu regionach. Choć - zdaniem ekspertów - szczyt zjawiska nastąpi dopiero za kilka miesięcy, jego pierwsze następstwa są już widoczne. Jak informuje Leon Simons, badacz klimatu, w wielu regionach Ziemi odnotowywane są rekordowe dzienne temperatury powietrza, temperatura powierzchni wód morskich jest rekordowo wysoka, a "globalny zasięg lodu morskiego, jest rekordowo niski".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d300r5s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d300r5s
Więcej tematów