El Nino wpłynie na pogodę. Nadchodzą zmiany klimatu?
El Nino to jedno ze zjawisk pogodowych, które mają wpływ na sytuację meteorologiczną na całej Ziemi. Jak informują eksperci, okres jego panowania już się rozpoczął. Co to oznacza? Jaki wpływ ta anomalia będzie miała na pogodę w Polsce?
El Nino oraz La Nina to dwa zjawiska, powiązane z temperaturą wody w Pacyfiku - największym i najstarszym oceanie Ziemi. Jeżeli wody Oceanu Spokojnego są chłodniejsze, mamy do czynienia z La Niną. W odwrotnym przypadku, anomalia ta nazywana jest El Nino.
El Nino 2023. Temperatura Pacyfiku rośnie
W ostatnich latach Pacyfikiem "rządziła" La Nina. Jak wskazują eksperci, skutkiem tego zjawiska było ochłodzenie Ziemi, przez co Ocean Spokojny przez okres około trzech lat pobierał z atmosfery więcej energii cieplnej. To sprawiło natomiast, że skutki globalnego ocieplenia były mniej odczuwalne dla mieszkańców Ziemi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niezwykłe zdjęcie Europy ESA
Zjawisko to ulega jednak odwróceniu - temperatura wody w Pacyfiku rośnie, co oznacza, że La Ninę zastąpi El Nino. Jego skutki z pewnością odczujemy już wkrótce. Jak wskazuje Philip Klotzbach, meteorolog CSU, obserwacje zjawiska Nino wskazują na ciągły wzrost temperatury wody na obszarze Oceanu Spokojnego. "Potencjał rozwoju El Nino wciąż rośnie".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
El Nino - co to? Dlaczego wpływa na pogodę na Ziemi?
El Nino, chociaż jest zjawiskiem lokalnym, wpływa na pogodę na całym globie. Wzrost temperatury wód oceanicznych zwiększa bowiem jej parowanie, co wpływa na możliwość wystąpienia nagłych i ekstremalnych zjawisk pogodowych. El Nino wzmacnia skutki globalnego ocieplenia - wzrost temperatury Pacyfiku ma bowiem wpływ na wzrost temperatury wód w pozostałych oceanach, a także spadek ilości lodu na obszarach polarnych.
- El Nino będzie prowadził do podwyższenia średniej globalnej temperatury. Specjaliści przewidują, że temperatura może wzrosnąć o ponad 1,5 stopnia Celsjusza w stosunku do okresu przedindustrialnego (to okres referencyjny, którego ramy przyjęto na lata 1850-1900). Teraz jest to 1,1 stopnia powyżej - mówił w rozmowie z TVN24 sozolog dr hab. Zbigniew Karaczun, profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz ekspert Koalicji Klimatycznej. Zdaniem specjalisty, w niektórych regionach Ziemi El Nino przyniesie susze, w innych natomiast ekstremalne powodzie. - W Europie będzie to niestabilna pogoda, będą fale upałów - dodał.
El Nino a pogoda w Polsce. Czeka nas rekordowe lato?
Ekstremalne upały, które mogą być skutkiem panowania El Nino, pogłębią natomiast suszę - w Polsce coraz bardziej odczuwalna będzie susza letnia, z którą nasz kraj boryka się permanentnie od 12 lat. Dodatkowo, w tym roku pobity może zostać kolejny rekord temperatury. "Prognozuję około 15 proc. szans na nowy rekord w 2023 roku (...). A jeśli do końca 2023 r. będziemy w El Nino, to prawie na pewno w 2024 r. padnie nowy rekord" - przestrzega natomiast Gavin Schmidt z Instytutu Goddarda cytowany przez "Fakt".
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ