PolskaPogoda. Pierwsze prognozy na zimę w Polsce. "Efekt La Nina"

Pogoda. Pierwsze prognozy na zimę w Polsce. "Efekt La Nina"

Pogoda. Przed nami ostatnie gorące dnia lata. Amerykańska NOAA opublikowała pierwsze prognozy długoterminowe już na zimę. Grudzień może być chłodniejszy niż poprzednie, co wiąże się ze zjawiskiem La Nina.

Pogoda. Pierwsze prognozy na zimę. "Efekt La Nina"
Pogoda. Pierwsze prognozy na zimę. "Efekt La Nina"
Źródło zdjęć: © NOAA, Getty Images
oprac. AJK

06.09.2021 20:29

Modele matematyczne NOAA z prognozowaną anomalią temperatury na grudzień 2021 pokazują, że w naszym regionie ostatni miesiąc roku może być chłodniejszy niż w ubiegłym roku - informuje portal fanipogody.pl.

Serwis wyjaśnia, że tak może zadziałać, dość silne w tym roku, zjawisko La Nina. To dlatego zima może różnić się od tych, które obserwowaliśmy w ostatnich latach. Aktywność La Nina może sprawić, że zima na półkuli północnej może być chłodniejsza.

Z prognoz długoterminowych służb amerykańskich wynika, że choć możemy liczyć na cieplejsze tygodnie, to do Polski spływać będą arktyczne masy powietrza. To oznacza, ze w grudniu nie zabraknie śniegu i mrozu.

Zobacz też: Protest medyków. Przewodniczący Porozumienia Rezydentów odpowiada Niedzielskiemu

Wszystko wskazuje na to, że La Nina zdaje się zapewnić nam chłodniejszy okres zimowy tylko pod koniec roku. Prognoza anomalii temperatury na styczeń 2022 zapowiada, że pierwsze tygodnie nowego roku będą cieplejsze niż norma wieloletnia.

Pogoda. Pierwsze prognozy na zimę

"Widać, że w większości regionów Europy będzie cieplej o ok. 1 st. C niż w okresie referencyjnym" - zauważą portal fanipogody.pl, zaznaczając, że na wschodzie Polski może być to nawet o 2 st. więcej niż w ostatnich latach.

Jednocześnie z modeli NOAA wynika, że w styczniu może spaść jednak więcej śniegu, niż wskazuje średnia wieloletnia.

Amerykańskie modele pokazują, że luty i marzec mogą być o kilka stopni cieplejsze. To z kolei oznacza, że nad naszą część Europy będą częściej docierały niże znad Atlantyku, a w efekcie czeka nas bardziej dynamiczna aura.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (586)