Trwa ładowanie...

WMO ostrzega przed katastrofą. Najnowszy raport

Światowa Organizacja Meteorologiczna WMO ostrzega w najnowszym raporcie przed katastrofalnymi skutkami ocieplenia klimatu. Przed nami czwarty z rzędu najcieplejszy rok.

WMO ostrzega przed katastrofą. Najnowszy raportŹródło: PAP
d22qckw
d22qckw

Letnia pora roku w latach 2015-2018 była według analityków WMO najcieplejszą w dziejach pomiarów, które rozpoczęto w XIX stuleciu. W 2016 r. doszło przeciętnie do rekordowego wzrostu temperatury o 1,3 stopnia. Podobnie wyglądała sytuacja w 2017 r. W bieżącym roku wg obliczeń WMO temperatury do końca października były o jeden stopień wyższe niż te sprzed rewolucji przemysłowej. Tym samym rok 2018 jest na najlepszej drodze, by zapisać się w skali globalnej jako najcieplejszy rok w dziejach pomiarów. Również ostatnie dwie dekady były szczególnie ciepłe, jak wynika z najnowszego raportu WMO przedstawionego w czwartek (29.11.18) w Genewie.

Jak zaznaczył sekretarz generalny WMO Petteri Taalas, powodem jest przede wszystkim emisja gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla. Dla odwrócenia tego trendu, poza przejściem na energie odnawialne proponuje on także inwestycje w rozwój obszarów leśnych, globalne ograniczenie przyrostu naturalnego oraz ograniczenie spożycia mięsa. Jak wyjaśnił Petteri Taalas, ograniczenie spożycia mięsa pozwoliłoby wykorzystać grunty rolne zamiast pod uprawę paszy dla zwierząt, pod uprawę zbóż i warzyw dla ludzi. Ewentualnie można byłoby je zalesić.

Groźny El Nino

Prognozy WMO na rok 2019 nie wyglądają najlepiej. Wg jej szacunków od 75 do 80 procent. wynosi szansa na rozpoczęcie w nadchodzących trzech miesiącach fenomenu klimatycznego El Nino. Fenomen ten daje o sobie znać co kilka lat i prowadzi do suszy w krajach tropikalnych, redukując zdolność lasów do pochłaniania CO2. „Jeśli rozwinie się El Nino, 2019 może być jeszcze cieplejszy – wynika z raportu WMO.

d22qckw

Wiele objawów zmian klimatycznych postępowało dalej w 2018 r. Globalny poziom mórz w okresie od stycznia do lipca podniósł się w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku o trzy milimetry. W trzech pierwszych kwartałach 2018 temperatura wody w oceanach osiągnęła najwyższe lub drugie najwyższe wartości temperatur w roku. Powierzchnia arktycznego lodu morskiego w styczniu i lutym była tak mała jak nigdy przedtem. Podobnie było na Antarktydzie. Do połowy listopada badacze odnotowali na półkuli północnej 70 huraganów, znacznie więcej niż przeciętna (53). W indyjskim regionie Kerala doszło do najcieższych powodzi od prawie 100 lat. Na północ od koła podbiegunowego odnotowano też rekordowe upały oraz pożary lasów w Skandynawii. Na wschodnim wybrzeżu Australii, w Płd. Ameryce oraz w Afganistanie panowała susza. Utrzymywała się ona również w Niemczech oraz innych krajach Europy.

By uniknąć ciężkich w skutkach następstw dla milionów ludzi na świecie, Światowa Rada Klimatyczna (IPCC) apeluje, by ograniczyć wzrost temperatury do 1,5 lub co najmniej 2 stopni.

Zobacz także: Wiceszef MON surowo o Angeli Merkel

Od 2 do 14 grudnia odbędzie się konferencja klimatyczna ONZ w Katowicach. Ma ona zająć się realizacją porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 roku.

d22qckw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d22qckw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22qckw
Więcej tematów