Trwa ładowanie...

Ocieplenie klimatu. Polsce grozi katastrofa ekologiczna

Z powodu nadchodzących zmian klimatycznych Polsce grozi katastrofa ekologiczna. Eksperci przewidują m.in. pustynie w województwie łódzkim oraz susze w kujawsko-pomorskim. Niestety, to dopiero wierzchołek góry lodowej...

Ocieplenie klimatu. Polsce grozi katastrofa ekologicznaŹródło: iStock.com
d300r5s
d300r5s

Ministerstwo Środowiska przygotowało nowy projekt, którym nasz rząd ma zająć się w przeciągu najbliższych kilku miesięcy. Dokument o nazwie: „Polityka ekologiczna państwa 2030” - obrazuje zagrożenia w Polsce spowodowane ociepleniem się klimatu.

Susze, upały i pustynnienie - to nie wszystko, co czeka Polskę. Grożą nam również rozległe powodzie, silne wiatry, a nawet trąby powietrzne. Wszystko to wpłynie ekstremalnie na nasze rolnictwo, budownictwo, energetykę oraz całą infrastrukturę.

Małopolskie czekają wielkie osuwiska ziemi, które spowodują koszty w postaci setek milionów złotych. Trzeba będzie zmienić sposób budowania domów, dróg, czy też linii kolejowych. Ulewne deszcze mają z kolei doprowadzić do powodzi w dolinach Warty, Pilicy i Bzury, a także Wisł, Noteci i Drwęcy.

"Osobno sprawdzono konsekwencje zmian klimatycznych dla 44 największych miast Polski. W 41 z nich zjawiska klimatyczne spowodują nasilenie się chorób układu krążenia i oddechowego" - podkreśla na podstawie raportu MŚ wyborcza.pl.

– Zmiana klimatu to największe zagrożenie dla zdrowia publicznego na świecie. Naukowcy ostrzegają, że jeśli nie zatrzymamy wzrostu średniej temperatury, to miliony ludzi odczują konsekwencje w postaci chorób, niedożywienia, przedwczesnych zgonów czy wypadków związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi – mówi w rozmowie z wyborcza.pl Weronika Michalak z HEAL Polska.

d300r5s

Niestety obecni rządzący najwidoczniej nie widzą w tym żadnego problemu, gdyż wciąż spadają nakłady na ochronę środowiska.

Zobacz także: Drwiny z Kaczyńskiego. Ewa Kopacz o zdjęciu, które podbiło sieć

Rząd PiS, aby zredukować ilość gazów cieplarnianych, nie zamierza jednak wcale inwestować w energię ze słońca czy z wiatru. Zgodnie z wizją byłego ministra środowiska Jana Szyszki chce rozwijać geotermię i wykorzystywać lasy do produkcji biomasy (czyli zamiast węgla spalać drewno) - podkreśla wyborcza.pl.

Źródło: Wyborcza.pl

d300r5s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d300r5s
Więcej tematów