Takie będzie lato? Pokazali mapy aż do września
Pogoda jest kluczowa przy wyborze daty urlopu. Wskazówką może być eksperymentalna, długoterminowa prognoza na najbliższe miesiące autorstwa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy opracowali dane na: maj, czerwiec, lipiec i sierpień.
Prognoza pogody na cztery miesiące (począwszy od maja) powstała w Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. W komunikacie zaznaczono, że to prognoza eksperymentalna i długoterminowa, a przez to może ulec zmianom.
Pogoda. Wybuch wiosny i lato
Eksperci z Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych IMGW opracowali na podstawie obecnych modeli pogodowych możliwy przedział temperatur w poszczególnych regionach i miastach, a także przewidywany zakres sumy opadów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Synoptycy z IMGW dla każdego miesiąca przygotowali mapy oraz tabele.
Pogoda. Prognoza na maj 2023 r.
W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się w normie wieloletniej, za wyjątkiem północy (możliwa suma powyżej normy) oraz południowo-wschodnich krańców kraju (możliwa suma poniżej normy).
Pogoda. Prognoza na czerwiec 2023 r.
W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020 - przekazał IMGW.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.
Pogoda. Prognoza na lipiec 2023 r.
W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna kształtować się poniżej normy. Tylko na północy możliwa jest suma w zakresie normy wieloletniej.
Czytaj też: Płonął znany hotel. Pożar na Mazurach
Pogoda. Prognoza na sierpień 2023 r.
Na terenie całego kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.
"Opracowując końcową prognozę miesięczną, IMGW-PIB wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts)" - podano w komunikacie.
Synoptycy IMGW zastrzegli, że mimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, nadal nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość.