Trwa ładowanie...
d39j8e0

Morawiecki w Pradze: 30 lat temu kraje naszego regionu wybrały ścieżkę wolności i demokracji

Polska była tym krajem, który rozpoczął proces zmian w Europie Środkowej na początku lat 80. XX wieku. – Polska stała się pierwszym wyłomem w murze, który przyniósł następne: na Węgrzech, w NRD i w Czechosłowacji – podkreślał szef polskiego rządu podczas 30. rocznicy aksamitnej rewolucji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mateusz Morawiecki: Jestem przekonany, że historia Czech, Polski i innych krajów naszego regionu jest historią sukcesu i inspiruje inne narody
Mateusz Morawiecki: Jestem przekonany, że historia Czech, Polski i innych krajów naszego regionu jest historią sukcesu i inspiruje inne narody (PAP)
d39j8e0

Obchody 30. rocznicy aksamitnej rewolucji, które doprowadziły do upadku rządów komunistycznych w Czechach, obchodzono w niedzielę w Muzeum Narodowym w Pradze.

W uroczystości brali udział szefowie Państw naszego regionu: gospodarz premier Czech Andrej Babisz, premierzy Słowacji Peter Pellegrini i Węgier Viktor Orban. Obecny był również przewodniczący niemieckiego Bundestagu Wolfgang Schaeuble.

- 30 lat temu, gdy upadły mury i reżim, fala optymizmu ogarnęła Europę, a kraje naszego regionu wybrały ścieżkę wolności, demokracji - mówił premier Mateusz Morawiecki.

d39j8e0

Szef polskiego rządu przypomniał również wspólne dla Polski i Czech rocznice, który obchodziliśmy w 2019 roku: 20 lat członkostwa w NATO, 15 lat członkostwa w UE.

- Jestem przekonany, że historia Czech, Polski i innych krajów naszego regionu jest historią sukcesu i inspiruje inne narody - mówił Morawiecki dodając, że Szczyt Przyjaciół Spójności pokazał, że możemy walczyć wspólnie o swoje interesy.

- Dziś wspólnie występujemy jako kluczowi partnerzy nie tylko w ramach V4, ale też Inicjatywy Trójmorza i Bukaresztańskiej Dziewiątki - podsumował Morawiecki.

Osobiste wspomnienia Mateusza Morawieckiego o czeskiej rewolucji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39j8e0

Podziel się opinią

Share

d39j8e0

d39j8e0
Więcej tematów